Zalecenia zamiast zakazów. Szwedzki parlament powoła komisję, która zbada strategię walki z koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział w poniedziałek powołanie komisji do sprawy zbadania strategii walki z koronawirusem. Decyzja ma związek z krytyką działań rządu przez opozycję. Na temat sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 z minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde rozmawiał szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Jacek Czaputowicz i Ann Linde rozmawiali w poniedziałek na temat potrzeby ożywienia relacji handlowych i inwestycyjnych. "Omówili także międzynarodowe aspekty współpracy na rzecz walki z COVID-19 oraz ograniczania negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę" - informuje polski MSZ. W Szwecji poza dyskusjami na temat umożliwienia obywatelom przemieszczania się do innych krajów, trwa gorąca dyskusja na temat liberalnej strategii walki z koronawirusem. - Musimy przyjąć całościowe podejście, zobaczyć, jak wygląda walka z epidemią na poziomie państwowym, regionalnym oraz lokalnym - oświadczył premier Stefan Loefven w rozmowie z gazetą "Aftonbladet".

TO, CO ZROBIŁA SZWECJA NIE BYŁOBY MOŻLIWE GDZIE INDZIEJ >>>

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział w poniedziałek powołanie jeszcze przed latem komisji do sprawy zbadania strategii walki z koronawirusem. Komisja ma zostać powołana przez parlament, a wpływ na jej kształt mają mieć wszystkie partie zasiadające w Riksdagu. Szczegóły na razie nie są znane. Wcześniej premier Szwecji twierdził, że specjalna komisja zostanie powołana, ale dopiero po zakończeniu epidemii. Z tą propozycją nie zgodziły się jednak będące w opozycji ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci, a także Partia Centrum. Ich liderzy obawiali się, że odpowiedzialność za nieprawidłowości "rozmyje się w czasie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"W zbyt wielu częściach opieka ta nie zadziałała"

Premier Loevfen uniknął odpowiedzi na pytanie, co się stanie, jeśli okaże się, że rząd nie zrobił wszystkiego, co mógł, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. - To jest pytanie spekulacyjne. Najpierw musimy powołać komisję, a potem zobaczyć, co ona ustali - odparł szef szwedzkiego rządu. Natomiast Loefven zgodził się, że tym, czym szczególnie powinna zająć się komisja, jest system opieki nad osobami starszymi. - W zbyt wielu częściach opieka ta nie zadziałała, zbyt wiele osób starszych zostało zakażonych - przyznał premier.

Szwecja jest krytykowana za swoją liberalna strategię, polegającą na zaleceniach zamiast nakazów, zarówno przez ekspertów (22 epidemiologów i lekarzy zaapelowało o zmianę sposobu walki z COVID-19), jak i przez protestujące przed urzędami grupy osób, które straciły bliskich. Do licznych zakażeń i zgonów w związku z koronawirusem doszło zwłaszcza w domach opieki osób starszych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu, mimo technicznych możliwości, wciąż nie udaje się zwiększyć liczby przeprowadzanych testów z dotychczasowych 30 tysięcy tygodniowo do 100 tysięcy.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Za opiekę zdrowotną odpowiadają w Szwecji samorządowe regiony, a gminom podlega opieka nad seniorami. Według komentatorów właśnie całościowe spojrzenie na kwestię walki z epidemią ma pomóc rządowi w "podzieleniu się" winą z innymi szczeblami władzy, w których zasiadają także przedstawiciele parlamentarnej opozycji. Jak podał Urząd Zdrowia Publicznego, w poniedziałek odnotowano 8 kolejnych zgonów w związku z koronawirusem, bilans ofiar śmiertelnych to 4403. Dotychczas w Szwecji potwierdzono 37 814 przypadków COVID-19.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: