TVN24 | Świat

Paraliż służby zdrowia w Portugalii. Część chorych wysyłana do Hiszpanii, Austria oferuje pomoc

TVN24 | Świat

Autor:
lukl/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pandemia COVID-19 coraz bardziej paraliżuje służbę zdrowia w Portugalii. Jak poinformowały w niedzielę służby medyczne hiszpańskiego regionu Galicja, zakażeni i mieszkający w strefie przygranicznej Portugalczycy są kierowani do szpitali w Hiszpanii. Władzom Portugalii pomoc zaoferował też rząd w Wiedniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W niedzielnym tweecie austriacki kanclerz Sebastian Kurz potwierdził, że służby medyczne jego kraju wyraziły gotowość do przyjęcia portugalskich pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej.

Wkrótce wsparcie od niemieckich lekarzy

Portugalskich pacjentów przyjmują już szpitale w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Tamtejsze służby medyczne wskazują, że akceptowani są chorzy ze strefy przygranicznej.

Przedstawiciele szpitali, cytowani m.in. przez regionalny dziennik "La Voz de Galicia", przyznają, że wzrosła liczba karetek pogotowia dowożących pacjentów z Portugalii.

Tymczasem lizbońskie radio Observador twierdzi, że w najbliższych dniach portugalska służba zdrowia powinna otrzymać także wsparcie od niemieckich lekarzy wojskowych. Wraz z nimi do Portugalii powinien przylecieć też sprzęt medyczny.

Z niedzielnego komunikatu resortu zdrowia Portugalii wynika, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa rekordowa liczba pacjentów – 858. Podczas minionej doby zmarło 303 zainfekowanych, stwierdzono blisko 9,5 tys. nowych zakażeń.

W sumie w Portugalii zanotowano już 12,4 tys. zgonów z powodu COVID-19 oraz ponad 720 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Autor:lukl/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP