Minister edukacji narodowej poinformował, że placówki edukacyjne pozostaną zamknięte przez co najmniej miesiąc i podał nowe terminy matur i egzaminów ósmoklasisty. W Oxfordzie rozpoczęły się pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi. ONZ zainicjowało "historyczną" inicjatywę w walce z SARS-Cov-2. Co jeszcze wydarzyło się w piątek?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w piątek potwierdzono obecność koronawirusa u 381 osób. Łącznie w Polsce liczba odnotowanych zakażeń wzrosła do 10 892. 24 kwietnia poinformowano o śmierci 40 osób. Jest to największy dobowy przyrost zmarłych od początku epidemii COVID-19. Łącznie zmarły w Polsce 494 osoby. Ozdrowiało 1944 pacjentów.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Szkoły zamknięte przez miesiąc i nowe terminy egzaminów
Egzamin ósmoklasisty od 16 do 18 czerwca, a matury od 8 do 29 czerwca, ale bez egzaminów ustnych - to najnowszy plan rządu. Otwarcie szkół i przedszkoli znów się opóźnia - co najmniej do 24 maja.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało natomiast, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy, związany z zamknięciem placówek edukacyjnych, jest przedłużony na najbliższy tydzień.
2. Zakaz lotów przedłużony z nowym wyjątkiem
Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski został przedłużony do 9 maja. Tak wynika z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Podpis pod rozporządzeniem złożył już premier Mateusz Morawiecki.
3. Uratowali życie pacjentki z koronawirusem dzięki "agresywnemu leczeniu"
Była w bardzo ciężkim stanie. Kilka dni po przyjęciu do szpitala w Szczecinie trafiła na OIOM. Lekarze zastosowali "agresywne leczenie". Podłączyli chorą do ECMO, czyli aparatury zastępującej pracę serca i płuc. Udało się. Kobieta oddycha już samodzielnie.
4. "Historyczna" inicjatywa ONZ przeciw COVID-19
Światowi liderzy wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) zobowiązali się w piątek do przyspieszenia pracy nad testami, lekami oraz szczepionkami na COVID-19 oraz do dzielenia się nimi na całym świecie. Chęć współpracy zadeklarowali między innymi przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Komisji Europejskiej. - To historyczna współpraca - powiedział szef WHO.
5. Oxfordzka szczepionka przeciwko koronawirusowi testowana na ludziach
W czwartek w Oxfordzie rozpoczęły się pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania.
6. "O luzowaniu obostrzeń będzie można myśleć, gdy liczba infekcji spadnie do kilkuset dziennie
- O luzowaniu obostrzeń na terytorium Niemiec będzie można myśleć dopiero, gdy liczba infekcji koronawirusem spadnie do kilkuset przypadków dziennie – powiedział zastępca dyrektora Instytutu Roberta Kocha w Berlinie (RKI) Lars Schaade podczas konferencji prasowej. Instytut podał, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zidentyfikowano 2337 nowych zakażeń. Dobowa liczba infekcji od wielu dni utrzymuje się powyżej poziomu 2 tysięcy.
Tylko przy spadku do kilkuset dziennych przypadków "organy służby zdrowia będą w stanie monitorować zainfekowanych i osoby, które utrzymywały z nimi kontakt" - wskazał Schaade.
7. Historyczne zakończenie roku dla maturzystów
Dla ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów zakończył się dziś rok szkolny, ale na egzamin dojrzałości będą musieli poczekać aż do 8 czerwca. Świadectwa odbierali w maseczkach, a z nauczycielami żegnali się na wideokonferencjach.
8. Małysz i Kajetanowicz z sąsiedzką pomocą dla szpitala
- Powinniśmy z całych sił wspierać nasz miejscowy szpital - stwierdził Adam Małysz i ruszył z pomocą dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie. W walkę z koronawirusem zaangażował się także Kajetan Kajetanowicz.
9. Były piłkarz pomógł kupić karetki i rozdaje jedzenie
Luca Toni aktywnie uczestniczy w walce z pandemią. Piłkarski mistrz świata z 2006 roku wsparł zbiórkę pieniędzy, dzięki której kupiono cztery karetki. Były napastnik m.in. Bayernu Monachium i Fiorentiny dostarcza także pizzę do centrum ratownictwa medycznego w Modenie. To właśnie tam rozpoczął bogatą w sukcesy karierę.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News