TVN24 | Świat

Oxfordzka szczepionka przeciwko koronawirusowi testowana na ludziach. Ośmiuset ochotników

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

W czwartek w Oxfordzie rozpoczęły się pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak wyjaśnia stacja BBC, połowa z uczestników badań otrzyma szczepionkę na koronawirusa, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, który z preparatów przyjmują. - Jestem naukowcem, więc chcę wspierać proces naukowy, gdzie tylko mogę - powiedziała BBC Elisa Granato, jedna z dwóch pierwszych osób, której zrobiono zastrzyk.

Szczepionka została opracowana w mniej niż trzy miesiące na Uniwersytecie w Oxfordzie. - Osobiście mam wysoki poziom wiary w tę szczepionkę. Oczywiście, musimy ją przetestować i uzyskać dane od ludzi. Musimy pokazać, że ona działa i powstrzymuje przed zakażeniem koronawirusem, zanim użyjemy szczepionki w szerszej populacji - powiedziała Sarah Gilbert, profesor wakcynologii Instytutu Jennera na Uniwersytecie w Oxfordzie.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Szczepionka stworzona jest na podstawie osłabionej wersji zwykłego wirusa przeziębienia (znanego jako adenowirus) od szympansów, który został zmodyfikowany tak, że nie może się rozwijać u ludzi.

Zespół z Oxfordu opracował już szczepionkę przeciwko MERS, który również powodowany jest przez koronawirusy, stosując to samo podejście - i miało to obiecujące wyniki w badaniach klinicznych.

Sposobem, w jaki naukowcy uzyskają wiedzę, czy szczepionka na COVID-19 działa, jest porównanie liczby osób zakażonych koronawirusem w nadchodzących miesiącach w dwóch grupach testowych. Jednak jeśli liczba zachorowań w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadnie, może to być problemem z punktu widzenia testów, bo dane mogą być niewystarczające.

Dlatego priorytetowo do udziału w testach są traktowani pracownicy służby zdrowia, ponieważ są oni bardziej narażeni na kontakt z wirusem niż inni. Szersze badanie, obejmujące około pięć tysięcy ochotników, rozpocznie się w najbliższych miesiącach i nie będzie w nim limitu wieku.

Równoległe badania w Londynie

Wolontariusze biorący udział w testach będą uważnie monitorowani w najbliższych miesiącach. Ostrzeżono ich, że niektórzy mogą mieć bóle rąk, głowy lub gorączkę w ciągu pierwszych kilku dni po szczepieniu. A także, że istnieje teoretyczne ryzyko, iż szczepionka może wywołać poważną reakcję na koronawirusa, co miało miejsce w niektórych początkowych testach na zwierzętach w przypadku szczepionki na SARS. Jednak zespół z Oxfordu twierdzi, że ryzyko wywołania przez szczepionkę wzmocnionej reakcji jest minimalne.

Tamtejsi naukowcy mają nadzieję, że do września będzie gotowe milion dawek, a następnie, jeśli szczepionka okaże się skuteczna, będzie możliwe radykalne zwiększenie produkcji.

Równolegle badania prowadzi zespół z Imperial College London, który ma nadzieję, że testy na ludziach swojej szczepionki rozpocznie w czerwcu. Oba zespoły naukowców otrzymały na badania po 20 mln funtów z budżetu. Minister zdrowia Matt Hancock obiecał we wtorek, że brytyjski rząd będzie w pełni wspierał oba zespoły.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości