Najnowsze

Zakaz lotów przedłużony. Ale jest nowy wyjątek

Najnowsze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Samolot ze sprzętem ochronnym od WOŚP-u wylądował na Lotnisku Chopina
Samolot ze sprzętem ochronnym od WOŚP-u wylądował na Lotnisku ChopinaTVN24
wideo 2/3
TVN24Samolot ze sprzętem ochronnym od WOŚP-u wylądował na Lotnisku Chopina

Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski został przedłużony do 9 maja. Tak wynika z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Podpis pod rozporządzeniem złożył już premier Mateusz Morawiecki.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Jak wskazano, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 9 kwietnia 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z dniem 25 kwietnia br.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym o kolejne 14 dni" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 26 kwietnia 2020 roku, traci moc z dniem 9 maja br.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW W SPRAWIE PRZEDŁUŻENIA ZAKAZU LOTÓW

Wyjątki

Rozporządzenie wprowadza między innymi zakaz wykonywania samolotów z pasażerami wykonującymi rejsy międzynarodowe na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk.

Przewidziano jednak pewne wyjątki. "Projekt względem obowiązującego rozporządzenia wprowadza zmianę, która dopuszcza do wykonywania lotów z wykorzystaniem statków powietrznych posiadających do 15 miejsc pasażerskich. Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2" - czytamy w uzasadnieniu.

Wyjątkiem są też rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Ponadto zakaz nie będzie dotyczył między innymi statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości