Historyczne zakończenie roku. Zamiast róż, tóg i biretów – maseczki, kamerki internetowe i apele online

Źródło:
tvn24.pl
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w PoznaniuZespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu
wideo 2/2
Zakończenie roku w Zespole Szkół Budownictwa Nr 1 w PoznaniuZespole Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu

Dla ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów zakończył się dziś rok szkolny, ale na egzamin dojrzałości będą musieli poczekać aż do 8 czerwca. Świadectwa odbierali w maseczkach, a z nauczycielami żegnali się na wideokonferencjach.

Gdyby wszystko szło zgodnie z planem, w piątek na dziedzińcu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie zabrzmiałby ostatni dzwonek. Maturzyści wysłuchaliby przemówień dyrektora i nauczycieli. Odebraliby dyplomy.

Ale od kilku tygodni w polskich szkołach nic nie jest normalnie. Zagrożenie koronawirusem sprawiło, że rząd zdecydował o zamknięciu od 12 marca wszystkich placówek oświatowych. Dzień wcześniej tegoroczni maturzyści po raz ostatni poszli do swoich liceów i techników. 25 marca oficjalnie rozpoczęli edukację zdalną. Do szkół już w większości ani na moment nie wrócili.

- Nasza szkoła utworzyła wydarzenie na Facebooku i ostatni dzwonek zadzwonił punktualnie o 10:55, ale właśnie w internecie – opowiada Sandra Rawińska, maturzystka z ZSO w Iławie. – Po pięciu minutach był film z przemówieniem przedstawiciela uczniów, drugoklasisty, przewodniczącego samorządu szkolnego - opowiada.

Sandra była jedną z uczennic, która wystąpiła w kolejnym filmie nagranym w imieniu maturzystów. – Gdy szliśmy do liceum mając 16 lat, mało kto wiedział wtedy, kim chce być i jakie jest jego miejsce w świecie – zwracała się w nim do społeczności swojej szkoły. – Dzisiaj żegnamy się z murami tej szkoły jako dorośli, 19-letni ludzie, którzy mają wyraźne plany na swoje życie. Wiedzą kim są i czego chcą. A w przyszłość spoglądają nie tylko z nadzieją, ale także z ogromną determinacją - mówiła.

Dyrektor pożegnał uczniów w dzienniku elektronicznym, na stronie szkoły opublikowano kolaż zdjęć nauczycieli - każdy trzymał inną literę i w ten sposób stworzyli słowa "trzymamy kciuki".

Rozdanie dyplomów dopiero przed Sandrą i jej kolegami oraz koleżankami ze szkoły. – Wszyscy nauczyciele, którzy uczą nas przedmiotów maturalnych, napisali nam parę miłych słów. Wiemy, że możemy na nich polegać przed maturą - nie ma wątpliwości maturzystka.

To była jazda kolejką górską

W piątek 24 kwietnia, gdy maturzyści kończyli oficjalnie edukację, minister Dariusz Piontkowski poinformował, że egzaminy dojrzałości rozpoczną się dla nich 8 czerwca. Zanim wybuchła pandemia, miały wystartować znacznie wcześniej – 4 maja.

Nowe terminy egzaminów maturalnych
Nowe terminy egzaminów maturalnychTVN24

- Irytowała mnie ta niepewność. To była jedna wielka emcojonalna kolejka górska – mówi Daria Rams, maturzystka z XIII LO we Wrocławiu.

W szkole Darii przed pandemią nie snuli wielkich planów o zakończeniu roku i teraz, wirtualnie, też zakończyli go raczej skromnie. – Wiem, że niektórzy mieli takie pożegnania online, z kamerkami. My dziś skończyliśmy jakby nigdy nic, ale przecież wszyscy wiemy, że jeszcze się spotkamy na maturach. Mieliśmy więc normalne lekcje, pod koniec których wymieniliśmy słowa pożegnań – mówi Daria.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni maturzyści z "Trzynastki" będą odbierać świadectwa ze szkoły – w maseczkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. – Każda klasa ma wyznaczony swój dzień, a na ucznia będzie przypadało 8-10 minut na dopełnienie formalności. Będziemy wchodzić jednymi drzwiami, a wychodzić innymi – mówi Daria. W jej szkole trochę to zajmie – klas maturalnych jest aż dziewięć.

Zdalne nauczanie w ostatnich tygodniach przebiegało tu sprawnie. – Atmosfera była lżejsza, nie było tego ciągłego napięcia, że trzeba pisać sprawdzian za sprawdzianem. Nagle ten bieg się skończył, a nauczyciele byli bardziej wyrozumiali. Jeśli czegoś mi naprawdę brakowało, to tego bezpośredniego kontaktu, gdy do nauczyciela można tak po ludzku podejść – mówi Daria. – Będziemy teraz z nimi w kontakcie. Polonistka zaproponowała, że będzie wysyłała nam motywy literackie i klasa się oczywiście zgodziła, z geografii też możemy liczyć na wsparcie - dodaje..

Kim jesteś, gdy przestajesz być uczniem?

O brak wsparcia nie martwi się też Zuzanna Kuffel, maturzystka z Liceum Akademickiego w Toruniu. – Wszyscy nauczyciele przedmiotów maturalnych zadeklarowali chęć dalszej współpracy, jeśli będziemy potrzebowali wsparcia – mówi.

W zeszłym roku jako drugoklasistka prowadziła zakończenie roku dla maturzystów. – Było smutne, atmosfera była bardzo napięta, bo trwał strajk nauczycieli. Na zakończeniu nie było wychowawców. To chyba jednak oni mieli gorzej – zastanawia się. – My może tylko online, ale mogliśmy spotkać się z każdym z naszych nauczycieli. Paradoksalnie w tych ostatnich tygodniach szkoły ten trudny czas nas bardzo do siebie zbliżył. Te lata w szkole, dla mnie aż sześć, bo chodziłam tu też do gimnazjum, to był wspaniały czas – dodaje.

Przepadły wielkie plany: coroczne pożyczanie tóg z Wydziału Chemii UMK, rzucanie biretów w uczelnianej auli – jak w filmach. Klasa Zuzy nie pojechała też do Warszawy na monodram Krystyny Jandy, co mieli w planach.

Dyrektor szkoły wygłosił w piątek półgodzinną przemowę. Swoim maturzystom mówił o szkole XXI wieku. – Najbardziej zapamiętałam jego słowa o tym, byśmy mieli nieposkromione umysły i odwagę myślenia – mówi maturzystka. – Dyrektor w swoim przemówieniu wyeksponował też pytanie "Kim jestem?". I dużo dziś o tym myślę. Jeden z moich nauczycieli uświadomił mi, że właśnie wychodzę z roli uczennicy, a wchodzę w nową, jeszcze nie wiem jaką – dodaje.

Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?
Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?TVN24

Zawieszone zakończenie

Wielkiej tradycyjnej gali nie było też w ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. – To było zawsze wielkie wydarzenie, maturzyści i nauczyciele dostawali statuetki i odznaki kopernikowskie za osiągnięcia, oceny, zaangażowanie – opowiada Magdalena Sędor, maturzystka z Katowic. – Ta formuła była bardzo przejmująca. W szkole mieliśmy zawsze świetną atmosferę i kiedy w marcu zawieszono zajęcia, nie wyobrażałam sobie nawet, że to święto może nas ominąć. Żegnanie się przez kamerki? Nie do pomyślenia. Wszyscy myśleliśmy, że jeszcze na pewno wrócimy do szkoły – dodaje.

Magdalena ma "zawieszone zakończenie". Wychowawczyni obiecałam im, ze zrobią je w ostatni piątek przed maturą. – Dlatego nie mieliśmy dziś żadnego internetowego spotkania, tylko wychowawczyni wysłała nam wzruszający list z podziękowaniami za te trzy lata – mówi Magdalena. – Pożegnanie więc przed nami, a póki co nadal czujemy się jedną klasą, która uczęszcza do naszej ukochanej szkoły i może liczyć na swoich nauczycieli – dodaje.

Maturzystka cieszy się też, że zyskała trochę dodatkowego czasu do matury. - Będe mogła rozwijać swoje pasje i lepiej przygotować się do startu na uczelnie artystyczne. Wiem, że te tygodnie będa dla mnie cenne - mówi.

Jeśli z jakiegoś powodu Magdalenie jest smutno, to dlatego, że ona i jej rówieśnicy nie będą mieli tych "najdłuższych wakacji w życiu", na które zwykle czekają uczniowie. – Nie będziemy mogli podróżować, realizować tych wszystkich planów. Nie tylko przyjemności. Przecież nie będziemy mogli też za bardzo pójść do pracy, by dorobić sobie do studiów – zauważa.

Przesunięte matury i egzamin ósmoklasisty
Przesunięte matury i egzamin ósmoklasistyTVN24

Zdrowie jest najważniejsze

Angelika Friedrich z IV LO w Tychach, gdyby pandemii nie było, dziś z rówieśnikami przeszłaby pod szpalerem róż, które trzymaliby ich młodsi koledzy i koleżanki z liceum. – To oczywiście przykre, że nas takie pożegnanie nie czeka, ale trudniejsze jest chyba to, iż w tych ostatnich tygodniach nie mogliśmy po prostu pobyć ze sobą – mówi Angelika.

Jednak mimo trudności związanych ze zdalną nauką ten tydzień był dla Angeliki naprawdę miły. O 9 na Facebooku obejrzała premierę filmu, który dla maturzystów nagrali ich wychowawcy. – Bardzo miło się to oglądało. Dostaliśmy też w ostatnich dniach mnóstwo wiadomości motywacyjnych od nauczycieli, one aż ociekały miłością i empatią – mówi maturzystka.

O tym, że matury przełożono na czerwiec, dowiedziała się będąc w szkole. Stała w kolejce po swoje świadectwo, gdy zadzwoniła mama. – Zachowaliśmy wszystkie względy bezpieczeństwa – podkreśla Angelika. – Byliśmy ustawieni w bardzo długiej kolejce, po dwa metry od siebie. Wszyscy mieli maseczki. Dziwnie się z tym wszystkim czuliśmy, ale dbałość o zdrowie nasze i pracowników szkoły jest najważniejsza - przyznaje.

Zdrowie – przede wszystkim psychiczne – jest dla Angeliki wyjątkowo ważnym tematem. Na co dzień prowadzi platformę psychoedukacyjną "Nastoletni Azyl". – Ten czas oczekiwania był dla większości z nas bardzo stresujący – mówi. – Konkurs świadectw nie byłby zbyt sprawiedliwy. Wiele osób w kryzysie psychicznym słusznie stawiało na swoje zdrowie, a nie na oceny. Gdyby te zasady gry miały zmienić się pod sam jej koniec, to nie byłoby zbyt uczciwe. Przecież przez 12 lat tak naprawdę szykowano nas do tego, powtarzając, że matury są najważniejszym egzaminem w życiu. I chociaż ja już wiem, że na nich świat się nie kończy, to dobrze wiedzieć, kiedy będą – dodaje.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Orlen traktowany był jak prywatny folwark - powiedział w programie "#BezKitu" minister aktywów państwowych Borys Budka. Wskazywał, że ze służbowej karty Orlenu opłacano między innymi "wydatki stomatologiczne" i "zabieg botoksu".

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Źródło:
TVN24

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Nie wierzcie mitom, że ukraińskie zboże wciąż zalewa polski rynek - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zaapelował w mediach społecznościowych do rolników, którzy blokują przejścia graniczne.

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24