TVN24 | Świat

Władze zrewidowały statystyki. Zgonów na COVID-19 ponad dwa razy więcej niż podawano

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, BBC

Oficjalna liczna ofiar śmiertelnych COVID-19 w Peru wzrosła o ponad 110 tysięcy, po tym jak władze zdecydowały się zrewidować dotychczasowe statystyki – podaje BBC. Według nowych danych, rozszerzonych o osoby, co do których istnieje prawdopodobieństwo śmierci w związku z zakażeniem, lecz bez pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, w kraju tym zmarło 180 tysięcy osób. To największy bilans ofiar na świecie w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców kraju.

"Uważamy, że naszym obowiązkiem jest upublicznienie tych zaktualizowanych danych" - oświadczyła premier Peru Violeta Bermudez. Dodała, że nowy bilans bierze pod uwagę tak zwaną nadmiarową śmiertelność, czyli liczbę zgonów, która przewyższa prognozy budowane na danych statystycznych z poprzednich lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kryteria rejestrowania ofiar śmiertelnych COVID-19 zostały rozszerzone poza ludzi, u których potwierdzono dodatni wynik testu na obecność koronawirusa i obejmuje teraz także osoby "prawdopodobnie" zakażone – te, które miały "epidemiologiczne powiązania z potwierdzonymi przypadkami" lub te, które wykazywały "obraz kliniczny zbieżny z chorobą".

Peru jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państwGetty Images South America

Oficjalna liczba związanych z epidemią COVID-19 zgonów w Peru to teraz 180 764 i jest ponad dwa razy większa niż wcześniejsze dane mówiące o 69 342 ofiarach.

Najwyższa śmiertelność na świecie

Według zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, po aktualizacji danych w Peru stwierdzono największą liczbę ofiar śmiertelnych pandemii w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców - ponad 500. Poprzednio ten wskaźnik był najwyższy dla Węgier i wynosił nieco ponad 300.

Peru jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów Ameryki Południowej. Pod względem liczby ofiar na 100 tysięcy mieszkańców przewyższa teraz Brazylię, w której w tym przeliczeniu odnotowano ich 218. Według nowych danych Peru jest też szóstym krajem świata pod względem całkowitej liczby ofiar pandemii.

Zrewidowany bilans ofiar nie dziwi ekspertów i zgadza się z powszechnym odczuciem Peruwiańczyków, że z powodu epidemii zmarło więcej osób, niż podawały to oficjalne statystyki - komentuje BBC. System opieki zdrowotnej w Peru jest przeciążony, brakuje tlenu medycznego, obecnie kraj boryka się z niedoborem szczepionek przeciw COVID-19.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images South America

Tagi:
Raporty: