TVN24 | Świat

Troje dzieci zmarło w Nowym Jorku. "To jest coś nowego, to się rozwija"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

W Nowym Jorku, z powodu tajemniczego schorzenia wiązanego z koronawirusem, zmarło troje dzieci - przekazał podczas sobotniej konferencji prasowej Andrew Cuomo. Gubernator stanu uznał sytuację za "naprawdę niepokojącą". - To jest coś nowego, to się rozwija - wyjaśnił, dodając, że według stanu na sobotę ponad 73 dzieci cierpiało na rzadkie schorzenie przypominające zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego.

- Choroba zabrała życie trzem młodym nowojorczykom. To jest coś nowego, to się rozwija - wyjaśnił, dodając, że według stanu na sobotę ponad 73 dzieci cierpiało na rzadkie schorzenie przypominające zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego. Według gubernatora wiele z tych dzieci nie miało objawów typowych dla schorzeń układu oddechowego łączonych z koronawirusem. U wszystkich zarejestrowano natomiast albo pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, albo obecność przeciwciał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Gubernator podkreślił, że na wniosek Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Nowy Jork pomaga opracować krajowe kryteria identyfikowania i reagowania na atakującą dzieci chorobę. Stanowy Departament Zdrowia współpracuje również w badaniu genomu w celu ustalenia źródła choroby.

Koronawirus dotyka ubogich i mniejszości

Cuomo wskazywał jednocześnie na spadek liczby zakażeń oraz liczby nowych pacjentów w szpitalach. W ciągu ostatnich 24 godzin stan Nowy Jork odnotował 226 zgonów z powodu COVID-19 w porównaniu z 216 zgonami poprzedniej doby.

Gubernator kolejny raz podniósł w sobotę problem nieproporcjonalnie wysokiego odsetka zakażeń wśród ubogich mieszkańców stanu oraz przedstawicieli mniejszości rasowych. Powołując się na statystyki w oparciu o 21 kodów pocztowych, zauważył, że w 20 z nich liczba infekcji i hospitalizacji wśród Afroamerykanów, Latynosów oraz ludzi biednych jest wyższa niż średnia dla całego stanu.

- Musimy skorzystać z nadarzającej się sposobności, aby zbudować mocniejszy, uczciwszy, zdrowszy i bardziej sprawiedliwy Nowy Jork - oświadczył gubernator.

Wystąpił z nową inicjatywą otwarcia, we współpracy z największą w stanie Nowy Jork siecią placówek opieki zdrowotnej Northwell Health, 22 dodatkowych ośrodków testowania na obecność koronawirusa przede wszystkim dla osób ubogich i przedstawicieli mniejszości. Ośrodki powstaną przy kościołach i będą współdziałać z już istniejącymi placówkami.

Bezdomni usunięci z metra

Pytany o usunięcie z nowojorskiego metra bezdomnych, gubernator tłumaczył to koniecznością dezynfekowania wagonów, czego wcześniej nigdy nie robiono. Było to niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych warunków dojazdu do pracy medykom znajdującym się na pierwszej linii frontu walki z wirusem, policjantom, strażakom, pracownikom transportu - wyjaśniano.

Gubernator określił to zarazem jako okazję do zajęcia się losem bezdomnych, którzy przebywali w metrze w niehumanitarnych warunkach. Służy temu akcja przeprowadzenia ich do schronisk oraz zachęcania, by korzystali z przeznaczonych dla nich usług.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: