Indonezja na razie nie przeniesie stolicy. "Najważniejsza jest walka z pandemią"

Źródło:
PAP

Rząd Indonezji poinformował w środę o odłożeniu planów przeniesienia stolicy Indonezji z Dżakarty na położoną bliżej geograficznego środka kraju wyspę Borneo. Zawieszenie prac nad kosztownym projektem uzasadniono koniecznością skupienia się na walce z pandemią COVID-19.

Rozpoczęcie mającego kosztować co najmniej 33 miliardy dolarów przedsięwzięcia może się opóźnić do 2022 lub 2023 roku - przekazał odpowiedzialny za projekty rozwojowe minister Indonezji Suharso Monoarfa. Dodał, że "dla władz najważniejsza jest teraz walka z epidemią i poprawa stanu gospodarki kraju".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecna stolica, czyli niemal 11-milionowa Dżakarta, boryka się z problemem przeludnienia oraz coraz częstszymi powodziami. W przyszłości będzie też zagrożona podnoszącym się poziomem mórz. Budowę nowego miasta, które miałoby ją zastąpić, zapowiedział w sierpniu 2019 roku prezydent Joko Widodo. Według dotychczasowych planów stolica miała być przenoszona w kilku fazach, począwszy od 2024 roku, a docelowo miało w niej zamieszkać nawet siedem milionów ludzi.

Dżakarta boryka się z problemem przeludnienia oraz coraz częstszymi powodziamiRizky Maharani/Wikimedia CC BY 4.0

Jeszcze w lipcu Suharso zapewniał, że inwestycja tylko nieznacznie się opóźni i będzie priorytetem w 2021 roku. Miało się wówczas rozpocząć stawianie budynków administracji, rozbudowa portów i lotnisk oraz budowa dróg dojazdowych na terenie pokrytym dziś dżunglą.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Nowa stolica ma być postawiona na terenie prowincji Borneo Wschodnie. Większość funduszy na budowę miała pochodzić od międzynarodowych prywatnych inwestorów. Na czele komitetu sterującego przedsięwzięciem miał stanąć następca tronu Abu Zabi Mohammed ibn Zajed Al-Nahjan, a zasiąść w nim mieli również koreańsko-japoński miliarder Masayoshi Son i były brytyjski premier Tony Blair.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rizky Maharani/Wikimedia CC BY 4.0

Tagi:
Raporty: