TVN24 | Świat

Już wkrótce decyzja unijna w sprawie paszportów szczepień. Szefowa KE podała termin

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw,
adso
Źródło:
PAP
Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca majaTVN24
wideo 2/20
TVN24Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca maja

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja.

Na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE Ursula von der Leyen podała, że porozumienie polityczne dotyczące certyfikatów, potwierdzających zaszczepienie lub negatywny wynik testów bądź obecność przeciwciał, jest oczekiwane do końca maja. - Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - oświadczyła szefowa KE.

Dodała, że prace techniczne i prawne po stronie Komisji powinny się zakończyć w czerwcu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Morawiecki o paszportach szczepionkowych: w Polsce jesteśmy u progu tej dyskusji

W nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej podczas Szczytu Społecznego UE bierze udział premier Mateusz Morawiecki. W piątek mówił dziennikarzom, że temat paszportów szczepionkowych był często poruszany w kuluarach. Wskazał, że w kilku krajach naszego regionu ten proces jest dalej posunięty i państwa coraz częściej myślą o tym, aby wprowadzić swojego rodzaju certyfikowanie, które umożliwi bardziej swobodne podejście do realizacji pewnych możliwości gospodarczych i społecznych.

Jak mówił, w Polsce "jesteśmy u progu tej dyskusji". - Tutaj warto podkreślić, że wiele państw jest już tutaj zaawansowanych w tej dziedzinie - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Mueller informował, że "Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego". "Deklarujemy gotowość do dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR" - mówił.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Europie (stan na 4 maja)

"Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni"

Ursula von der Leyen w sobotę poinformowała również, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 milionów dawek szczepionek, a 160 milionów osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.

- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować - powiedziała, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu na COVID-19.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 procent dorosłej populacji do lata - zapewniła przewodnicząca KE. 

Autor:pp//rzw, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock