Liczba zajętych łóżek "rośnie gwałtownie" we Włoszech, w Hiszpanii przestrzegania obostrzeń pilnują drony

Źródło:
PAP

We Włoszech zaczyna brakować łóżek dla osób wymagających intensywnej terapii, a Niderlandy odnotowują najwyższą liczbę zakażeń od początku roku. Żeby uniknąć tego typu problemów, hiszpańska policja rozpoczęła kontrolowanie dróg w kraju przy użyciu dronów. W Wielkiej Brytanii przyspiesza kampania szczepień.

W szpitalach w 13 z 20 regionów Włoch notuje się przekroczenie krytycznego pułapu liczby zajętych łóżek na intensywnej terapii - poinformował w piątek Krajowy Instytut Służby Zdrowia w cotygodniowym raporcie.

Liczba pacjentów przyjmowanych na te oddziały rośnie gwałtownie - podał Instytut. Obecnie pod respiratorami jest ponad 3200 osób, podczas gdy przed tygodniem było ich około 2700. Wzrosła również liczba chorych na COVID-19 na zwyczajnych oddziałach - z 22 tysięcy do 26.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wzrost w Holandii

W Niderlandach w piątek odnotowano największą od początku roku dobową liczbę zakażeń koronawirusem - 7425. W zeszłym tygodniu średnia liczba dziennych zakażeń w tym kraju oscylowało wokół 6 tysięcy. Krajowe Centrum Koordynacji Dystrybucji Pacjentów (LCPS) informuje, że obecnie hospitalizowanych jest 2041 chorych na COVID-19.

Minister sprawiedliwości Holandii Ferd Grapperhaus powiedział podczas briefingu po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów, że sytuacja jest poważna i na razie nie będzie możliwe zniesienie godziny policyjnej. - Nie jestem w dobrym nastroju, naprawdę musimy być bardzo ostrożni - oświadczył.

Drony w Hiszpanii

Jak poinformowała w piątek hiszpańska agencja "Europa Press" powołująca się na MSW i podległej mu Generalnej Dyrekcji Ruchu Drogowego (DGT), w kilku wspólnotach autonomicznych Hiszpanii funkcjonariusze używają dronów do lepszej kontroli dróg, w związku z obowiązującym od środy zakazem opuszczania regionów.

- Korzystanie z tych urządzeń jest niezbędne, bo w związku z długim weekendem przybywa użytkowników dróg - wyjaśnił Carlos Toscano, przedstawiciel rządu Hiszpanii we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, gdzie policja i funkcjonariusze DGT korzystają z dronów. Wskazał, że zastosowanie tego typu sprzętu do kontroli ruchu drogowego będzie niezbędne w okresie Wielkiego Tygodnia, a także kilka dni po zakończeniu świąt wielkanocnych, kiedy wielu Hiszpanów będzie wracać z urlopów.

Widoczne od środy tysiące policyjnych patroli na hiszpańskich drogach to efekt obowiązujących do niedzieli restrykcji związanych z tzw. długim weekendem św. Józefa. Obostrzenia te zostaną przywrócone pomiędzy 26 marca a 9 kwietnia.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Rekord szczepień w Wielkiej Brytanii

Ponad 660 tysięcy szczepionek przeciw COVID-19 podano w czwartek w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym jak do tej pory wynikiem - poinformował w piątek brytyjski rząd. W efekcie przynajmniej jedną dawkę dostała już prawie połowa dorosłej populacji kraju.

W ciągu ostatniej doby wykryto 4802 zakażenia koronawirusem, o 1,5 tysiąca mniej niż dzień wcześniej i o ponad 500 mniej niż wynosi dobowa średnia z siedmiu ostatnich dni. Stwierdzono także 101 zgonów z powodu COVID-19, o sześć więcej niż poprzedniego dnia i o trzy więcej od średniej siedmiodniowej.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: