TVN24 | Świat

Grecja wprowadza obowiązkowe szczepienia dla seniorów

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Rząd w Atenach wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi dla osób w wieku 60 lat i starszych. Zwlekający z podjęciem tej decyzji od połowy stycznia przyszłego roku będą co miesiąc karani grzywną w wysokości 100 euro. Wprowadzenie nowych restrykcji jest związane ze wzrostem liczby zakażeń.

- Koncentrujemy nasze wysiłki na ochronie naszych obywateli i z tego powodu szczepienie będzie od tej pory obowiązkowe - przekazał we wtorek premier Grecji Kyriakos Micotakis. - To cena za zdrowie – dodał, nie wyjaśniając, w jaki sposób rząd zamierza egzekwować nowy nakaz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Średnia miesięczna emerytura w Grecji wynosi 730 euro. W tej sytuacji - jak podkreśliła agencja Reutera - grzywna w wysokości 100 euro jest "sporym wydatkiem". - (Decyzja ta) mnie męczyła, ale czuję wielką odpowiedzialność, stojąc obok tych najbardziej bezbronnych ludzi, nawet jeśli może to chwilowo ich nie zadowolić – powiedział premier.

Grecja zmaga się z nowym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W liczącym 11 mln mieszkańców kraju w pełni zaszczepione jest około 63 procent populacji. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że nie zaszczepiło się dotąd około 520 tysięcy osób w wieku 60 lat i starszych.

W listopadzie rząd wprowadził zakaz wstępu niezaszczepionych obywateli do publicznych pomieszczeń zamkniętych, takich jak restauracje, kina, muzea i siłownie, nawet jeśli przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: