Serwis YouTube poinformował, że usunął filmy opublikowane na koncie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Wyjaśniono, że rozpowszechniają one dezinformację na temat koronawirusa.
Jak poinformował serwis YouTube, decyzja o usunięciu filmów opublikowanych przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro nie była oparta na ideologii czy polityce, ale na polityce firmy dotyczącej treści. Od początku pandemii prezydent wypowiadał się przeciwko lockdownom, maseczkom i szczepieniom.
Kancelaria prezydenta nie skomentowała decyzji YouTube, która dotyczy 15 filmów - podają lokalne media.
Kontrowersyjne treści na kanale prezydenta Bolsonaro
Na kanale Bolsonaro publikowane są między innymi cotygodniowe przemówienia prezydenta i rozmowy z ministrami na różne tematy – niektóre z nich są transmitowane na żywo. Według serwisu informacyjnego O Globo, na jednym z filmów widać Eduardo Pazuello, byłego ministra zdrowia Brazylii, porównującego koronawirusa z HIV. - Po pandemii HIV nadal istnieje wirus HIV. Nadal są tacy, którzy są zarażeni, większość jest leczona, a życie toczy się dalej – powiedział Pazuello.
W innym udostępnionym filmie na kanale brazylijski lekarz zalecił hydroksychlorochinę i iwermektynę jako leczenie przeciw COVID-19.
YouTube poinformował, że nie zezwala na swojej platformie na treści, które promują którąkolwiek z tych substancji jako skuteczne leczenie. Dodano, że zasady platformy zabraniają również filmów, które mówią, że maseczki nie pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
Prezydent Brazylii i media społecznościowe. Usunięte filmy
To nie pierwszy raz, kiedy treści internetowe prezydenta Bolsonaro zostały usunięte z głównych platform cyfrowych z powodu naruszenia zasad.
W zeszłym roku Twitter i Facebook usunęły filmy, na których prezydent Bolsonaro sprzeciwiał się utrzymywaniu dystansu społecznego i twierdził, że duża liczba przypadków zakażenia uodporni Brazylię na COVID-19.
Podczas pandemii Brazylia zmagała się z jednym z największych ognisk koronawirusa na świecie, a prezydent był krytykowany za sposób, w jaki radził sobie z kryzysem.
W kwietniu Kongres Narodowy, czyli brazylijski parlament, wszczął oficjalne śledztwo w sprawie reakcji rządu Bolsonaro na pandemię.
Źródło: BBC