Belgijskie miasta wprowadzają własne zasady w związku z epidemią. W Brukseli 250 euro kary za brak maseczki

Źródło:
PAP

W związku z pandemią Covid-19 belgijskie miasta wprowadzają własne zasady, między innymi w sprawie noszenia masek. Niektóre decydują się na to, by zasady te obowiązywały na całym ich terytorium. Za brak maski w określonych miejscach będzie grozić grzywna.

Jak informuje w piątek belgijska telewizja VRT, w nadmorskim kurorcie Knokke-Heist we Flandrii Zachodniej zakrywanie nosa i ust będzie obowiązkowe wszędzie, niezależnie od tego, czy chodzi o ruchliwe miejsce czy nie. Jedynym wyjątkiem jest jazda na rowerze, jogging lub inny sport. - Zamontujemy znaki drogowe przy wjazdach do naszej gminy z informacją, że maseczki są obowiązkowe na całym jej obszarze - powiedział burmistrz miasta Leopold Lippens.

Ten sam nakaz obowiązuje w Kortrijk, gdzie usta i nos trzeba będzie zakryć zaraz po wyjściu z domu. Taki obowiązek nałożono również w Brugii, w odniesieniu do całego centrum miasta. Władze Flandrii Zachodniej ogłosiły, że na wszystkich promenadach wzdłuż plaż w tej prowincji trzeba będzie nosić maski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nawet 250 euro grzywny

We Flandrii Wschodniej różne miasta i gminy wprowadzają podobne zasady. Gmina Deinze, położona na południowy zachód od Gandawy, nakłada obowiązek zakrywania nosa i ust na każdy obszar miejski. W Gandawie dotyczy to tylko głównych ulic handlowych miasta. W prowincji Brabancja Flamandzka miasto Leuven zdecydowało się objąć tym nakazem dużą część historycznego centrum, dzielnicę handlową i park miejski. Nie będą wyjęci spod niego nawet rowerzyści.

W prowincji Limburgia noszenie maseczek na całym obszarze centrum miasta obowiązkowe będzie w Hasselt, Tongeren, Sint-Truiden i Genk. To samo dotyczy miast Lier i Mechelen. Bruksela nakłada obowiązek noszenia maseczki na dużym obszarze w centrum: na deptaku wokół historycznego rynku, ale także na ulicach Nieuwstraat i Maria-Christinastraat w dzielnicy Laeken. Poinformował o tym burmistrz Philippe Close - kary będą nakładane dopiero od poniedziałku, ponieważ miasto musi najpierw podjąć odpowiednie kroki administracyjne. Grzywna może wynieść nawet 250 euro.

Premier Belgii Sophie Wilmes poinformowała w czwartek, że rząd zaostrza środki bezpieczeństwa w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i wprowadza nakaz noszenia masek "w miejscach licznie uczęszczanych", jak sklepy, ulice handlowe czy budynki użyteczności publicznej. Od 11 lipca obowiązuje już noszenie masek w sklepach, kinach, świątyniach, muzeach oraz bibliotekach.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Rośnie liczba przyjęć do szpitali

Od 11 do 17 lipca w Belgii średnia liczba nowych zakażeń koronawirusem dziennie wynosiła 175, czyli o około 80 procent więcej w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. W tym samym okresie dochodziło średnio do trzech zgonów dziennie z powodu koronawirusa. W dniach 4-10 lipca było ich średnio dwa dziennie. Rośnie też liczba przyjęć do szpitali i zgonów z powodu COVID-19. Wzrost liczby zakażeń odnotowano we wszystkich prowincjach z wyjątkiem Brabancji Walońskiej. W środę łączna liczba potwierdzonych infekcji w kraju wynosiła ponad 64 tys.

Autorka/Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: