20 milionów od Unii dla Iranu. W tle obawy o amerykańskie sankcje

Unia Europejska wyciąga pomocną dłoń ku Iranowi, najbardziej dotkniętemu pandemią państwu na Bliskim Wschodzie. Według dostępnych danych zakażonych zostało tam ponad 23 tysiące osób, ponad 1800 zmarło. UE chce przekazać 20 milionów euro, ale jednocześnie mieć pewność, że firm, które zaangażują się w pomoc, nie dotkną amerykańskie sankcje.

RAPORT tvn24.pl: Koronawirus się rozprzestrzenia

Reuters zwraca uwagę, że w Iranie mamy do czynienia z największą epidemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie, zaś Associated Press punktuje, że kraj spotyka się z powszechną krytyką o niewprowadzenie wcześniej ostrzejszych środków izolacji. Irańczycy jednocześnie zmagają się z surowymi amerykańskimi sankcjami, nałożonymi po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego Teheranu ze światowymi mocarstwami z 2015 roku

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc Iranowi powstrzymać epidemię. Krajowa gospodarka ponosi duże straty z powodu sankcji USA uniemożliwiających krajowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Obawy o amerykańskie sankcje

Unia Europejska chce mieć pewność, że firmy, które będą uczestniczyć w przekazywaniu wsparcia nie narażą się na retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych. Temat ten omawiany był na poniedziałkowej telekonferencji ministrów spraw zagranicznych Unii.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas konferencji ocenił, że sytuacja w Iranie "stała się dramatyczna". - Musimy dalej dostarczać tam pomoc humanitarną. Dalej to dużo powiedziane, bo dotychczas nie byliśmy w stanie dostarczyć wiele wsparcia, ale przygotowane jest 20 milionów euro, które spodziewamy się przekazać w nadchodzących tygodniach - mówił.

Borrell poinformował, że Unia zgodziła się wesprzeć Iran, a także Wenezuelę w ich wnioskach o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby kraje te mogły dostać wsparcie finansowe z tej instytucji. - Zamierzamy poprzeć te wnioski, bo te kraje są w bardzo trudnej sytuacji, głównie ze względu na amerykańskie sankcje - oświadczył.

Unia Europejska chce zadbać, aby pomoc humanitarna, produkty rolno-spożywcze, leki, sprzęt medyczny, które mają być dostarczane przez różne firmy Iranowi, były wyłączone spod amerykańskich sankcji. - To musi być potwierdzone, bo wiele (firm - red.) obawia się, że jeśli będą uczestniczyć w tego rodzaju pomocy mogą zostać objęte restrykcjami. Tak się nie stanie, ale trzeba to potwierdzić, żeby wszyscy wiedzieli, że mogą uczestniczyć w tego rodzaju pomocy humanitarnej - wyjaśnił Borrell.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W Iranie zmarło łącznie 1812 osób, a zakażonych jest ponad 23 tysiące pacjentów.

Od początku pandemii na całym świecie zakażonych COVID-19 zostało ponad 367 tysięcy osób.

Czytaj także: