TVN24 | Świat

Szef WHO chce rezygnacji z patentów na szczepionki. "Aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Nadszedł czas na rezygnację z patentów na narzędzia potrzebne biedniejszym krajom do walki z pandemią COVID-19 - oświadczył Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO wystąpił na briefingu w Genewie przed przyszłotygodniowym spotkaniem na ten temat Światowej Organizacji Handlu (WTO). Na spotkaniu ma pojawić się pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do narzędzi walki z COVID-19. W przeszłości napotykał on sprzeciw ze strony bogatych krajów z dużym przemysłem farmaceutycznym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Jednym z naszych głównych priorytetów jest obecnie zwiększenie zasięgu Covax, aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię COVID-19. Oznacza to pilne działania na rzecz zwiększenia produkcji - powiedział Tedros, nawiązując do globalnej platformy udostępniania szczepionek, które, jak zapowiedział, będą wysłane w przyszłym tygodniu do 51 krajów.

Covax to wspierana przez Światową Organizację Zdrowia globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów. WHO od dawna wzywa bogate kraje do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Globalna organizacja jest jednym z liderów Covax, programu, którego celem jest dostarczenie w tym roku 1,3 miliarda dawek szczepionek krajom ubogim i o średnich dochodach. Ale do tej pory Covax rozwija się powoli. Tedros poinformował też, że w ramach Covax dostarczono do 20 krajów ponad 20 mln dawek szczepionek na walkę z COVID-19. Dodał, że pandemia oznacza masową traumę, nawet większą niż po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP