Komisja Europejska wydała opinię o szczepionce Moderny

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Moderny
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę ModernyTVN24
wideo 2/21
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Moderny

Komisja Europejska zaakceptowała szczepionkę przeciw COVID-19, firmy Moderna - potwierdziła szefowa komisji, Ursula von der Leyen. Wcześniej tego dnia szczepionkę tego producenta zarekomendowała Europejska Agencja Leków. Pierwszym zaakceptowanym przez KE preparatem był ten wyprodukowany przez Pfizera i BioNTech.

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała w środę przed godziną 14 wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 od firmy Moderna. Kilka godzin później przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o zatwierdzeniu szczepionki przez KE.

>> Podobieństwa i różnice między szczepionkami Moderny a Pfizer/BioNTech

Von der Leyen na Twitterze napisała, że KE zapewnia Europejczykom "bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19". "Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny", "to druga szczepionka zatwierdzona w UE" - wymieniła. "Europa zabezpieczyła dotychczas 2 miliardy dawek potencjalnych szczepionek. To więcej niż wystarczająco, aby chronić nas wszystkich" - oceniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy pierwsza dostawa? Ile szczepionek Moderny trafi do Polski?

Druga szczepionka dla UE

Opracowana przez amerykańską firmę Moderna szczepionka, nazwana mRNA-1273 została już dopuszczona w Izraelu, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Podawana jest w formie dwóch zastrzyków w ramię w odstępie 28 dni.

Szczepionka wykazała 94,1 proc. skuteczność w badaniu. Badanie wykazało też 90,9 proc. jej skuteczności u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, otyłością, chorobami wątroby, cukrzycą lub z zakażeniem wirusem HIV. EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Moderny będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w całej Unii. Pierwszą zaakceptowaną zarówno przez EMA, jak i przez KE szczepionką była ta wyprodukowana przez firmy Pfizer i BioNtech.

Raport tvn24.pl: Szczepienia przeciwko COVID-19 - Najważniejsze informacje

Moderna to amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, założone w 2010 roku, którego siedziba mieści się w Cambridge w Massachusetts. Działalność przedsiębiorstwa koncentruje się na opracowywaniu leków i technik szczepień, opartych na informacyjnym RNA (mRNA). W tej samej technologii szczepionkę opracowały firmy Pfizer i BioNtech.

Jak działa mRNA użyte w szczepionce na koronawirusa? Czytaj

PORADNIK: Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Gdzie jest twój punkt szczepień?

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: