"W przyszłym tygodniu" pierwsza dostawa. Ile szczepionek Moderny trafi do Polski? 

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP

Pierwsza dostawa szczepionki firmy Moderna powinna wynieść około 29 tysięcy dawek. Spodziewamy się jej w przyszłym tygodniu - przekazał w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował natomiast, że "do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tysięcy dawek szczepionki Moderna". W środę Europejska Agencja Leków dopuściła preparat do obrotu na europejskim rynku. Kilka godzin później decyzję zatwierdziła również Komisja Europejska.

W środę Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała warunkowe pozwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firmy Moderna. Tym samym to druga szczepionka - po tej firm Pfizer i BioNTech - która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej. Do rozpoczęcia jej dystrybucji na kraje członkowskie potrzebne było również zielone światło Komisji Europejskiej, które otrzymała w środę po południu.

Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki. Zatwierdziliśmy preparat Moderny, drugi zatwierdzony w UE" - napisała w mediach społecznościowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

CZYTAJ: Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Gdzie jest twój punkt szczepień?

Prezes ARM: w przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy

W środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski przekazał, że "około 800 tysięcy dawek powinniśmy spodziewać się w pierwszym kwartale 2021 roku".

- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy, która powinna wynieść około 29 tysięcy dawek - powiedział.

ZOBACZ: Mechanizm działania szczepionek "praktycznie ten sam", ale jest "podstawowa różnica"

Wskazywał, że "to jest szczepionka, która ma trochę bardziej łaskawe warunki przechowywania, bo można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli w tym takim klasycznym zimnym łańcuchu, przez nawet 30 dni". - To jest bardzo dla nas wygodne - przyznał.

- Będziemy chcieli tę szczepionkę szeroko wykorzystywać w szczepieniach powszechnych, tak że od przyszłego tygodnia trafi ona już do naszego systemu - zaznaczył Kuczmierowski. Jak dodał, "jeszcze decyzje nie zapadły, do których szpitali, do których punktów szczepień trafi na samym początku".

Pytany, skąd szczepionka Moderny będzie transportowana do Polski, odparł, że prawdopodobnie z Belgii, tak jak było to w przypadku szczepionki Pfizera i BioNTechu.

Dworczyk: 70 tysięcy sztuk szczepionki do końca stycznia, 840 tysięcy do końca marca

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował natomiast w środę, że "do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tysięcy dawek szczepionki Moderna". Oznaczałoby to zaszczepienie kolejnych 420 tysięcy osób, bo konieczne jest podanie dwóch dawek.

- Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tysięcy sztuk szczepionki tej firmy - dodał Dworczyk. Szef KPRM zwrócił też uwagę na sposób przechowywania preparatu - Nie potrzebuje mrożenia głębokiego do -70 stopni (Celsjusza - przyp. red.) W temperaturze między 2 a 8 stopni może być przechowywana przez 30 dni. W związku z tym można ją rzeczywiście w nieco mniejszym reżimie transportować i przechowywać niż szczepionkę firmy Pfizer - zauważył.

CZYTAJ O RÓŻNICACH I PODOBIEŃSTWA MIĘDZY SZCZEPIONKĄ MODERNY A PFIZERA I BIONTECH >>>

Ile szczepionek Moderny ogółem trafi do Polski?

Z informacji podanych w przyjętym przez rząd 15 grudnia tak zwanym Narodowym Programie Szczepień oraz na stronach rządowych wynika, że Polska zawarła pięć umów na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Mamy otrzymać 16,74 miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech i 6,69 miliona dawek preparatu koncernu Moderna.

Ponadto Polska podpisała umowy z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek) i CureVac (5,65 mln dawek). To w sumie ponad 62 miliony szczepionek. Szacowany koszt wynosi około 2,4 miliarda złotych. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - Najważniejsze informacje >>>

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Dotąd jedyną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej szczepionką była Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech.

Akcja szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyła w Polsce 27 grudnia. Aktualnie trwa etap zero, w ramach niego szczepiony powinien być przede wszystkim personel medyczny. W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że preparatem Pfizera i BioNTech zaszczepionych zostało 140 226 osób w kraju. Jest to wzrost o 48 006 w porównaniu do danych podawanych przez resort we wtorek. Informowano wtedy o 92 220 zaszczepionych.

Od 25 stycznia - poinformował we wtorek Michał Dworczyk - ma ruszyć szczepienie grupy pierwszej, czyli między innymi seniorów i nauczycieli. Po 15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia spoza grup priorytetowych. Będzie można zrobić to przez internet (zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP), u swojego lekarza POZ, w punkcie szczepień lub dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię - 989.

Narodowy Program SzczepieńPAP

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości