Stan wyjątkowy w Czechach i na Słowacji. Co z granicami?

Źródło:
PAP, TVN24

W środę władze Czech i Słowacji podjęły decyzję o wprowadzeniu stanów wyjątkowych. Celem tego działania jest ograniczenie transmisji koronawirusa, w związku z odnotowywanym w ostatnich dniach wzrostem nowych zakażeń. Z czym wiąże się wprowadzenie stanu wyjątkowego w tych krajach oraz co to oznacza dla obywateli Polski, którzy chcieliby odwiedzić te państwa? 

W Czechach w środę potwierdzono 1965 nowych przypadków koronawirusa. Od początku epidemii w Czechach zmarło 636 osób. We wrześniu liczba zgonów wyniosła 211. To o pięć więcej od rekordowego dotąd kwietnia. Od początku września liczba hospitalizowanych, w tym pacjentów w ciężkim stanie, wzrosła ponad pięciokrotnie.

Na Słowacji z kolei w środę ministerstwo zdrowia opublikowało dane, dotyczące wtorkowych wzrostów zakażeń. Przybyło tam 567 nowych przypadków, najwięcej od początku pandemii. Zanotowano trzy nowe zgony, co zwiększyło łączną liczbę ofiar COVID-19 do 48 osób. Zachorowało ponad 10 tysięcy osób.

W związku ze wzrostem liczby nowych zakażeń w środę 30 września obydwa państwa wprowadziły stan wyjątkowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Stan wyjątkowy w Czechach - co przewidują nowe obostrzenia?

Szczegółowe ograniczenia w Czechach będą obowiązywać od 5 października przez 14 dni i jeżeli nie zostaną przedłużone, automatycznie się zakończą.

- W Czechach obowiązywały będą ograniczenia przede wszystkim w zgromadzeniach na imprezach sportowych i innych aktywnościach czasu wolnego.

- Z pewnymi wyjątkami ma obowiązywać zasada, że w przestrzeniach zamkniętych będzie mogło zbierać się nie więcej niż 10 osób, a w przestrzeniach otwartych - nie więcej niż 20. Wyjątkiem są kina i przedstawienia teatralne, w których może uczestniczyć do 500 osób. Zakazane są przerwy przeznaczone na konsumpcję.

- Wśród imprez o charakterze kulturalnym wprowadzono zakaz dla wszystkich przedstawień śpiewanych. Przez 14 dni obowiązywać będzie zakaz występów obejmujący chóry, opery, operetki i musicale.

- Limit 20 i 10 uczestników nie będzie obowiązywał w przypadku imprez sportowych. W meczach lub zawodach będzie mogło uczestniczyć 130 osób łącznie - zawodników, trenerów, obsługi technicznej łącznie z obsługą TV. Na trybunach nie będzie widzów.

- Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w handlu. Wszystkie sklepy i galerie handlowe będą funkcjonować bez nowych ograniczeń, co oznacza, że wewnątrz obowiązkowe są maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny. W restauracjach wprowadzono limit sześciu miejsc siedzących przy stołach.

- W mszach i nabożeństwach może uczestniczyć do 100 osób. To ograniczenie dotyczy wszystkich uczestników, którzy przy zachowaniu dystansu dwóch metrów mogą zajmować jedynie miejsca siedzące. Podczas uroczystości kościelnych zabronione są chóralne śpiewy.

Stan wyjątkowy w Czechach - co oznacza dla Polaków?

Jak tłumaczyła reporterka TVN24 Małgorzata Marczok, dla osób mieszkających w Polsce jedyne ograniczenia to te, którymi zobowiązani są sami Czesi, a więc zakaz udziału w wydarzeniach sportowych, ograniczenie liczby osób przy jednym stoliku czy zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Granica z Polską pozostaje otwarta.

Stan wyjątkowy na Słowacji - co przewidują nowe obostrzenia?

- Na Słowacji stan wyjątkowy wchodzi w życie z dniem 1 października i ma trwać przez 45 dni.

- Ogłoszeniu stanu wyjątkowego towarzyszą zarządzenia zobowiązujące ministerstwo środowiska do zabezpieczenia wody pitnej w rejonach, w których może zostać ogłoszona kwarantanna. Ministerstwo inwestycji i rozwoju regionalnego ma przygotować wykaz lokali, które można wykorzystać do ewentualnej kwarantanny. Media muszą dysponować czasem antenowym dla informowania obywateli o przyjmowanych regulacjach.

- W całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Maseczki będą także obowiązkowe dla uczniów starszych klas, a także wewnątrz budynków.

- W imprezach masowych będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób. Ograniczenie dotyczy wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych i kościelnych. Dotyczy wszystkich osób znajdujących się na wydarzeniu, włączając to m.in. aktorów w teatrach, księży na mszach, sportowców na meczach.

- Dopuszczalne są ceremonie zaślubin, chrzcin i pogrzebów, ale bez późniejszych spotkań rodzinnych i towarzyskich. Wszyscy uczestnicy takich uroczystości muszą mieć testy, nie starsze niż 12 godzin.

Stan wyjątkowy na Słowacji - co oznacza dla Polaków?

Władze na Słowacji wprowadziły obowiązek odbywania kwarantanny dla przyjezdnych z innych krajów. Wyjątkiem są osoby z krajów "mniejszego ryzyka", w tym z Polski. Oznacza to, że obywatele Polski mogą podróżować na Słowację bez konieczności odbywania przymusowej izolacji - tłumaczył reporter TVN24 Mateusz Półchłopek.

Na stronie internetowej słowackiego Ministerstwa Zdrowia wskazano jednak trzy polskie regiony, określane jako "podwyższonego ryzyka". Są to: Małopolska, Śląsk i Pomorze. Władze zachęcają, by rozważyć podróże do tych regionów.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: