Nowa mutacja SARS-CoV-2 dotarła do kolejnych krajów

Autor:
ft,
akw,
kb/adso
Źródło:
The Guardian, PAP, Reuters

Władze regionalne Madrytu potwierdziły w sobotę wykrycie obecności brytyjskiego wariantu koronawirusa u czterech osób przybyłych z Wielkiej Brytanii. Badane są też trzy inne podejrzane przypadki. Wcześniej pięć przypadków nowej mutacji koronawirusa potwierdziły władze Japonii. We Francji i Szwecji potwierdzono po jednej osobie zakażonej tą odmianą wirusa. Infekcje w dotyczą osób, które w ostatnim czasie powróciły z Wielkiej Brytanii. 

W sobotę wiceszef resortu zdrowia regionu madryckiego Antonio Zapatero poinformował o wykryciu nowej mutacji koronawirusa u podróżnych. - Pacjenci nie są poważnie chorzy. Wiemy, że ten szczep jest bardziej zaraźliwy, ale nie wywołuje bardziej poważnej choroby. Nie ma powodu do obaw - zapewnił.

Wszyscy chorzy to osoby niedawno przybyłe z Wielkiej Brytanii. Jak dodał Zapatero, zbadane zostaną trzy inne osoby, u których podejrzewa się nowy szczep wirusa, ale wyniki badań będą dostępne dopiero we wtorek lub środę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

We Francji pierwsze zarejestrowane zakażenie nową mutacją koronawirusa

Ministerstwo zdrowia Francji poinformowało, że pierwsze zarejestrowane we Francji zakażenie nową mutacją koronawirusa miało miejsce w mieście Tours. Osobą zakażoną jest jego mieszkaniec, obywatel Francji, który przybył z Londynu 19 grudnia i obecnie jest izolowany, stan chorego lekarze oceniają jako dobry.

Mutacja koronawirusa w Japonii

Pięć osób w Japonii, u których potwierdzono nowy wariant koronawirusa, także powróciło w ostatnich dniach z Wielkiej Brytanii. Osoby te zostały poddane kwarantannie, a służby medyczne starają się prześledzić ich kontakty, w celu ustalenia możliwej drogi rozprzestrzenienia się wirusa – podał brytyjski "Guardian".

W związku z wykryciem mutacji koronawirusa, Japonia zabroniła wjazdu podróżującym z Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem są obywatele i rezydenci, którzy powracają do kraju.

Nowy wariant SARS CoV-2 wykryto także w Szwecji. Zakażona osoba zachorowała po powrocie z Wielkiej Brytanii - potwierdziła na konferencji Sara Byfors ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia. Wyjaśniła, że chory został odizolowany i nie potwierdzono kolejnych przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa.

Szwecja na początku tego tygodnia ogłosiła zakaz połączeń z Wielką Brytanią i Danią w celu powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu. Dodatkowo, wszystkie osoby, które przyjechały z Danii i Wielkiej Brytanii po 12 grudnia, będą musiały przejść testy, a wszyscy Szwedzi przybywający z obu tych krajów będą musieli poddać się przez tydzień kwarantannie.

Reuters zwrócił uwagę, że po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 Szwecja zamknęła swoje granice dla jakiegokolwiek kraju w Unii Europejskiej.

Walka z pandemią w Szwecji Shutterstock

Nowa mutacja koronawirusa na Wyspach

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2 poinformowano 14 grudnia. Według władz brytyjskich nowa odmiana rozprzestrzenia się o około 70 procent szybciej, ale nie wydaje się, by powodowała poważniejszy przebieg choroby i nie miała zareagować na opracowane już szczepionki przeciw COVID-19. Zakażenia nową odmianą wirusa zdiagnozowano już między innymi w Danii, Holandii, Australii, RPA i we Włoszech.

>> Koronawirus zmutował. Co wiemy o nowym szczepie?

W brytyjskich bilansach pandemii nie jest sprecyzowane, jaką część z obecnych zakażeń stanowi nowa odmiana koronawirusa, która jak wskazują władze, jest przyczyną dużych wzrostów liczby infekcji w ostatnich dniach w Anglii.

W środę minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował, że od 26 grudnia restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Oznajmił też, że nowy wariant wirusa wykryty w Wielkiej Brytanii przeszedł kolejną mutację i stał się jeszcze bardziej zaraźliwy.

Autor:ft, akw, kb/adso

Źródło: The Guardian, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości