Światowa Organizacja Zdrowia domaga się, by chiński rząd udostępnił misji badawczej surowe dane dotyczące początku pandemii SARS-CoV-2. Mimo zakończenia badań w Chinach, przedstawiciele WHO nie sformułowali dotychczas ostatecznych konkluzji dotyczących przyczyn wybuchu epidemii.
Misja badawcza WHO już wcześniej uskarżała się na utrudnianie przez Pekin dostępu do informacji o początkach rozwoju pandemii koronawirsua. Wątek ten poruszył ponownie podczas sobotniej konferencji prasowej członek misji Peter Ben Embarek. - Światowa Organizacja Zdrowia naciska na Chiny, by przekazały jej misji badawczej surowe dane w sprawie początku pandemii koronawirusa - powiedział.
Akcentował również, że eksperci WHO, których zadaniem było ustalenie przyczyn pandemii, są sfrustrowani brakiem dostępu do nieopracowanych przez stronę chińską danych. Podkreślił też, że oczekiwania członków misji "są realistyczne".
Chiny odmówiły dostępu do surowych danych dotyczących początku pandemii
Zespół badający genezę pandemii w Chinach przedstawił swoje wstępne wnioski we wtorek, określając jako najbardziej prawdopodobną teorię o tym, że SARS-CoV-2 najprawdopodobniej przeniósł się na ludzi z rezerwuaru naturalnego za pośrednictwem zwierzęcego nosiciela pośredniego. Część komentatorów przyjęła te konkluzje ze sceptycyzmem, wskazując między innymi na utrudnianie dochodzenia przez Chiny. Władze USA zapowiedziały, że zamierzają zweryfikować informacje zebrane przez ekspertów.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział jednak w minionym tygodniu, że na razie nie można wykluczyć żadnej hipotezy dotyczącej przyczyn wybuchu pandemii.
Wcześniej w sobotę doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan napisał w komunikacie, że Chiny muszą przekazać dane na temat pierwszych dni pandemii koronawirusa. Dodał, że raport misji WHO dotyczący genezy pandemii koronawirusa musi być sporządzony w sposób "niezależny i wolny od ingerencji chińskiego rządu".
W piątek "Wall Street Journal", powołując się na ekspertów WHO, napisał, że Chiny odmówiły przekazania misji Światowej Organizacji Zdrowia surowych danych dotyczących pierwszych przypadków COVID-19 w tym kraju.
Przedstawiciele WHO przekazali, że dane te mogłyby pomóc im określić, w jaki sposób i kiedy koronawirus po raz pierwszy rozprzestrzenił się w Chinach. Chińskie władze odrzuciły jednak prośby o dostarczenie takich danych dotyczących 174 przypadków COVID-19, wykrytych we wczesnej fazie pandemii w mieście Wuhan w grudniu 2019 r.
Źródło: PAP