TVN24 | Świat

Prezydent Korei Południowej: skończyła się epoka ustępstw wobec Korei Północnej

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Epoka ustępstw wobec Korei Północnej się skończyła - zapowiedział w poniedziałkowej rozmowie z CNN nowy prezydent Korei Południowej, konserwatysta Jun Suk Jeol. Jak dodał, jeśli przywódca tego kraju Kim Dzong Un chce rozmawiać, powinien sam wyjść z inicjatywą.

- Myślę, że piłka jest na połowie przewodniczącego Kima. To jego wybór, czy rozpocząć z nami dialog - powiedział amerykańskiej stacji CNN Jun Suk Jeol, zaprzysiężony na prezydenta Korei Południowej w maju.

W czasie kampanii wyborczej Jun sygnalizował zamiar wzmocnienia armii i zajęcia twardszego stanowiska wobec Korei Północnej niż jego poprzednik Mun Dze In, który podkreślał konieczność dialogu oraz dążył do współpracy i pojednania.

Korea Północna przeprowadziła już w tym roku 15 prób rakietowych - więcej, niż w ciągu poprzednich dwóch lat łącznie. Kim Dzong Un zapowiadał dalszą rozbudowę arsenału nuklearnego, a zachodni eksperci odnotowali oznaki przygotowań do wznowienia prób jądrowych.

Sytuacja "najbardziej niestabilna od dziesięcioleci". Pięć punktów zapalnych w Azji Jun zapewnił, że Korea Południowa w sojuszu z USA jest gotowa na północnokoreańskie prowokacje. - Nie powinniśmy tylko chwilowo uciekać przed tymi prowokacjami czy konfliktem. Takie podejście przez ostatnie pięć lat okazało się niepowodzeniem - zaznaczył, dodając, że skończyła się polityka appeasementu (ustępstw) wobec północnego sąsiada.

Przywódca Korei Południowej rozmawiał z Joe Bidenem

W weekend Jun spotkał się w Seulu z prezydentem USA Joe Bidenem, z którym rozmawiał m.in. o Korei Północnej. Obaj przywódcy uzgodnili rozpoczęcie rozmów na temat wznowienia i być może poszerzenia zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych, które znacznie ograniczono podczas prezydentury Donalda Trumpa.

Jun podkreślał wagę sojuszu z USA i chłodniej od swojego poprzednika wypowiadał się również o Chinach. Zasygnalizował chęć dołączenia do niektórych grup roboczych w ramach inicjatywy Quad – nieformalnej grupy zrzeszającej Stany Zjednoczone, Australię, Indie i Japonię, ocenianej jako odpowiedź na rosnące wojskowe zaangażowanie Pekinu w regionie. Nie zadeklarował jednak zamiaru przystąpienia do Quad.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości