Amerykański okręt podwodny z bronią jądrową w Korei Południowej. Pierwszy raz od czterech dekad

Źródło:
PAP
Amerykański lotniskowiec USS Nimitz w porcie w Busan (marzec 2023 roku)
Amerykański lotniskowiec USS Nimitz w porcie w Busan (marzec 2023 roku)Reuters Archvie
wideo 2/3
Amerykański lotniskowiec USS Nimitz w porcie w Busan (marzec 2023 roku)Reuters Archvie

Do południowokoreańskiego portu po raz pierwszy od lat 80. przybił amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi - poinformował we wtorek przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.

Przedstawiciel Białego Domu do spraw Indo-Pacyfiku Kurt Campbell przybył do Korei Południowej na pierwsze spotkanie amerykańsko-południowokoreańskiej grupy konsultacyjnej ds. nuklearnych NCG. Wspólna deklaracja dotycząca powołania tej grupy została ogłoszona po kwietniowym spotkaniu prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola i prezydenta USA Joe Bidena w Waszyngtonie.

- Gdy rozmawiamy, amerykański atomowy okręt podwodny przybija dziś do portu w Busan. To pierwsza wizyta amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego od dekad - powiedział Campbell dziennikarzom zgromadzonym na konferencji prasowej w Seulu, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że przypłynięcie tego okrętu do Korei Południowej to manifestacja amerykańskiego zaangażowania w obronę Republiki Korei.

USS KentuckyAmanda R. Gray/DVIDS

Południowokoreańskie ministerstwo obrony potwierdziło później przybycie okrętu i przekazało, że jest to USS Kentucky, okręt podwodny typu Ohio.

Amerykańskie okręty podwodne uzbrojone w rakiety z głowicami nuklearnymi rzadko pojawiają się publicznie w zagranicznych portach. Jednak w latach 70. tego typu jednostki często odwiedzały Koreę Południową.

Reżim Kima potępia działa Seulu i Waszyngtonu

Grupa konsultacyjna NCG ma na celu poprawienie koordynacji wspólnej odpowiedzi atomowej w przypadku wojny z Koreą Północną. Korea Południowa zabiega o możliwość posiadania własnej broni atomowej, jednak Waszyngton jest temu przeciwny.

Spotkanie NCG zostało potępione przez Pjongjang, który stwierdził w poniedziałek, że jest to "otwarta dyskusja o użyciu broni atomowej" i ostrzegł przed planami "pokazów siły militarnej", w tym wizyty okrętu podwodnego - zauważył Reuters. Campbell powiedział we wtorek, że przypłynięcie tego okrętu do Korei Południowej to manifestacja amerykańskiego zaangażowania w obronę Republiki Korei.

Stany Zjednoczone obiecały przekazanie Seulowi lotniskowców, okrętów podwodnych i bombowców dalekiego zasięgu w celu odstraszenia północnego sąsiada, który rozwija coraz potężniejsze pociski rakietowe, mogące dotrzeć do celów tak oddalonych jak USA.

Autorka/Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amanda R. Gray/DVIDS