Korea Południowa i USA szykują się do ćwiczeń. Pjongjang grozi "bezprecedensowo silnym odwetem"

Źródło:
PAP
Wojska USA stacjonujące w Korei Południowej
Wojska USA stacjonujące w Korei PołudniowejDVIDSHUB
wideo 2/2
Wojska USA stacjonują w Korei PołudniowejDVIDSHUB

Stany Zjednoczone i Korea Południowa zmierzą się z "bezprecedensowo silnym odwetem", jeśli przeprowadzą zapowiadane wspólne ćwiczenia wojskowe - ostrzegła Korea Północna. Północnokoreański resort dyplomacji przekazał, że współpracę Seulu i Waszyngtonu w tym zakresie uznaje za "przygotowania do agresywnej wojny".

Według północnokoreańskiego resortu ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej, które mają odbyć się w przyszłym tygodniu, zwiastują, że region "znów zostanie zepchnięty w wir eskalujących napięć". "Rzeczywistość jasno dowodzi, że USA i Korea Południowa to arcykryminaliści celowo zakłócający pokój i stabilność na Półwyspie Koreańskim" - napisano w komunikacie reżimu opublikowanym w piątek przez państwową agencję prasową KCNA.

Korea Północna zagroziła Stanom Zjednoczonym i Korei Południowej "bezprecedensowo silnym odwetem", jeśli oba te państwa nie odstąpią od przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych. Pjongjang przekazał, że uznaje je za "przygotowania do agresywnej wojny".

CZYTAJ WIĘCEJ: Defilada wojskowa po zmroku. Reżim pokazał "taktyczne jednostki nuklearne"

Wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA

Żołnierze z USA i Korei Południowej przeprowadzą w przyszłym tygodniu ćwiczenia studyjne w Pentagonie w scenariuszu zakładającym użycie broni jądrowej przez Koreę Północną. Celem symulacji jest dyskusja na temat zarządzania kryzysowego i odpowiedzi wojskowych - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

"Skupiając się na groźbach nuklearnych Korei Północnej, obie strony przeprowadzą dogłębne dyskusje na temat sposobów na wzmocnienie amerykańskiego rozszerzonego odstraszania, jak również dzielenia się informacjami wywiadowczymi i procedur konsultacyjnych pomiędzy obu krajami" - napisano w komunikacie południowokoreańskiego resortu.

Według agencji Yonhap jednym z elementów ćwiczeń będzie wizyta południowokoreańskiej delegacji w amerykańskiej bazie wojskowej, gdzie stacjonują okręty podwodne przenoszące broń jądrową. W czasie poprzednich tego rodzaju manewrów przedstawiciele Korei Południowej odwiedzili już bazy z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi i bombowcami.

Pjongjang straszy bronią jądrową

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku największą jak dotąd rocznie liczbę prób rakietowych, groziła także USA i Korei Południowej bronią jądrową. Znowelizowała również swoją doktrynę nuklearną, dopuszczając możliwość użycia takiej broni w ataku wyprzedzającym.

Przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział "wykładnicze powiększenie" arsenału jądrowego.

Wystrzelenie rakiety przez Koreę PółnocnąKCNA

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP