Yonhap: Korea Północna urządziła po zmroku defiladę wojskową z okazji 75. rocznicy sił zbrojnych

Źródło:
PAP

W stolicy Korei Północnej odbyła się wieczorem defilada wojskowa - podała południowokoreańska agencja Yonhap. Północnokoreańskie media przekazały, że w trakcie defilady zaprezentowane zostały "taktyczne jednostki nuklearne" i rakiety dalekiego zasięgu. Według analityków mogły wśród nich być nowe międzykontynentalne pociski balistyczne na paliwo stałe.

Zgodnie z oczekiwaniami obserwatorów w Pjongjangu odbyła się w środę wieczorem defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy założenia sił zbrojnych Korei Północnej - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródło.

O defiladzie informowała również agencja Reutera, przypominając, że przygotowania do niej widoczne były na komercyjnych zdjęciach satelitarnych już od kilku miesięcy.

Państwowe media Korei Północnej nie podały w środę informacji o paradzie. Cztery poprzednie defilady w Pjongjangu również odbyły się po zmroku, a państwowa prasa informowała o nich dopiero następnego dnia.

Parada wojskowa w Korei Północnej

Korea Północna wykorzystywała w przeszłości defilady wojskowe do prezentacji nowych rodzajów uzbrojenia, takich jak pociski balistyczne opracowane do przenoszenia głowic nuklearnych - zaznacza Reuters.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA międzykontynentalne pociski balistyczne demonstrują "maksymalne zdolności" kraju do przeprowadzenia uderzenia jądrowego. Agencja zaznaczyła, że w defiladzie uczestniczyły "taktyczne jednostki nuklearne".

Wśród nowych rodzajów uzbrojenia są rakiety Hwasong-17, największe jak dotąd międzykontynentalne pociski balistyczne Korei Północnej. Wiele nowych rakiet pozostaje niezidentyfikowanych, ale według części obserwatorów mogły być wśród nich również pociski na paliwo stałe, nad którymi Pjongjang pracował - podała agencja Yonhap.

Kim obserwował paradę, ubrany w długi czarny płaszcz i filcowy kapelusz. Na zdjęciach opublikowanych przez KCNA widać, jak przywódca uśmiecha się i macha do tłumu. Yonhap podkreśla, że jego strój przypomina styl jego dziadka, założyciela KRLD Kim Ir Sena. Odkąd pod koniec 2011 roku władzę w Korei Północnej przejął Kim, w kraju odbyło się już 13 parad wojskowych.

Parada wojskowa z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej KCNA

Kim wychwalał "absolutną siłę" i "nieodpartą potęgę" kraju

Odkąd pod koniec 2011 roku władzę w Korei Północnej przejął Kim Dzong Un, w kraju odbyło się już 13 parad wojskowych. Poprzednia miała miejsce w kwietniu 2022 roku - przypomina Yonhap.

W przemówieniu do oficerów z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) Kim wychwalał "absolutną siłę" i "nieodpartą potęgę" kraju. Ocenił, że północnokoreańska armia "może być w stanie wypełnić nakaz czasów i historii jako najsilniejsza armia na świecie" - podała wcześniej w środę państwowa agencja KCNA.

We wtorek agencja informowała, że najwyższy organ zarządzający armią planuje "rozszerzenie i intensyfikację" ćwiczeń wojskowych, aby "bardziej rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny". Wcześniej Pjongjang groził "najostrzejszą reakcją" po zapowiedzi powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA