Niezwykle ważne jest, żebyśmy wysłali jasny sygnał, że nie będziemy uznawać eskalacyjnych prób Korei Północnej za coś normalnego - powiedział specjalny wysłannik rządu USA do spraw Korei Północnej Sung Kim. Wypowiedź ta związana jest z obawami, że Pjongjang przygotowuje się do wznowienia prób jądrowych.
Specjalny przedstawiciel USA i jego zastępca, Jung Pak, spotkali się w Seulu z południowokoreańskim przedstawicielem do spraw nuklearnych Noh Kyu-duk. - Zgodziliśmy się co do potrzeby utrzymania jak najsilniejszego wspólnego potencjału odstraszania na półwyspie wobec prowokacyjnych działań Korei Północnej - powiedział amerykański przedstawiciel i dodał, że sojusznicy będą "odpowiedzialnie i zdecydowanie reagować na prowokacyjne zachowania". Zapewnił jednak o swojej gotowości do współpracy z Pjongjangiem "w każdym miejscu i bez żadnych warunków".
- Niezwykle ważne jest, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ wysłała Korei Północnej jasny sygnał, że nie będziemy uznawać jej eskalacyjnych prób za coś normalnego - powiedział Kim dziennikarzom po rozmowie z południowokoreańskimi oficjelami.
Wysłannik USA wielokrotnie proponował ponowne nawiązanie kontaktów z Koreą Północną, ale Pjongjang jak dotąd te propozycje oddalał, oskarżając Waszyngton o utrzymywanie wrogiej polityki, takiej jak sankcje i manewry wojskowe. Przyjazd amerykańskiej delegacji zbiegł się w czasie z rozpoczęciem dziewięciodniowych, corocznych wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej. Ćwiczenia będą obejmowały "szkolenia w zakresie dowodzenia z wykorzystaniem symulacji komputerowej". Nie będzie manewrów w terenie.
Obawy o kolejne prowokacje ze strony Korei Północnej
Południowokoreańscy i amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Pjongjang może wkrótce dokonać kolejnych prowokacji, takich jak test międzykontynentalnego pocisku balistycznego, wystrzelenie rakiety w celu umieszczenia satelity szpiegowskiego na orbicie lub nawet próbna eksplozja jądrowa, która byłaby siódmą próbą tego rodzaju w Korei Płn.
W sobotę Korea Północna dokonała próbnego wystrzelenia pocisków, które według państwowych mediów służą do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.
Wojsko Korei Południowej poinformowało, że wykryło oznaki świadczące o tym, że Korea Północna odbudowuje tunele na poligonie nuklearnym, które częściowo zlikwidowała w 2018 roku na kilka tygodni przed przystąpieniem do zawieszonych obecnie negocjacji na temat broni jądrowej ze Stanami Zjednoczonymi.
Źródło: PAP