Trump "otwarty na rozmowy" z Koreą Północną. "W stosownym czasie"


- Miejmy nadzieję, że rozmowy z Koreą Północną mogą prowadzić do sukcesu dla całego świata - stwierdził w środę prezydent USA Donald Trump. Wcześniej tego dnia w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Korei Południowej przekazał, że jest otwarty na dialog z Pjongjangiem "we właściwych okolicznościach".

W czasie środowej rozmowy z dziennikarzami w Waszyngtonie Trump oświadczył, że z zadowoleniem przyjmuje możliwość podjęcia rozmów z Koreą Północną. - Kto wie, dokąd to zaprowadzi? - powiedział, zastrzegając, że nie jest jasne, czy podjęcie przez Stany Zjednoczone rozmów z Pjongjangiem przyniesie rezultaty. - Miejmy nadzieję, że może to prowadzić do sukcesu dla całego świata, nie tylko dla naszego kraju, ale dla świata. W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy zobaczymy, co się wydarzy - oznajmił.

Igrzyska łagodzą nastroje

Wcześniej w środę, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem Trump powiedział, że jest otwarty na rozmowy z Koreą Północną w stosownym czasie i we właściwych okolicznościach, o czym poinformowały służby prasowe południowokoreańskiego prezydenta.

Prezydenci ustalili, że rozmowy między Koreą Południową a Koreą Północną mogą doprowadzić do dialogu między Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Trump zapowiedział również, że w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej Stany Zjednoczone nie będą podejmowały działań militarnych. Prezydent USA mówił już wcześniej, że wspólne manewry sił USA i Korei Południowej zostały odłożone ze względu na olimpiadę.

Dzień wcześniej delegacje obu państw koreańskich uzgodniły, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą "aktywnie współpracować" podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu.

W połowie grudnia sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że jego kraj jest gotów rozpocząć dialog z Koreą Północną, co Kreml przyjął z zadowoleniem. Jednak dzień później Biały Dom zastrzegł, że ze względu na ostatni test rakietowy Korei Północnej uważa obecny moment za niewłaściwy na podjęcie negocjacji.

Dotąd administracja Trumpa podkreślała, że rozmowy będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim w Pjongjangu zrezygnuje z broni jądrowej. Rosja i Chiny, które apelują o podjęcie dialogu z Koreą Północną, przyjęły z zadowoleniem nawiązanie dialogu między Seulem i Pjongjangiem.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP