Specjalny sprawozdawca ONZ do spraw praw człowieka w Korei Północnej Tomas Ojea Quintana ostrzegł we wtorek o "powszechnych niedoborach żywności i niedożywieniu" w KRLD, spowodowanych trwającą w kraju pandemią. W obliczu tych doniesień wezwał Radę Bezpieczeństwa do przemyślenia sankcji wobec Pjongjangu.
Tomas Ojea Quintana poinformował w oświadczeniu, że pandemia wywołała "drastyczne" skutki ekonomiczne w Korei Północnej, przyczyniając się do braków żywności w całym kraju, niedożywienia, a nawet głodu wśród części ludności.
- Doniesienia mówią o wzroście liczby bezdomnych w miastach, w tym dzieci, a ceny leków poszybowały w górę. Coraz większa liczba rodzin je tylko dwa razy dziennie, albo je tylko kukurydzę. Niektórzy głodują - relacjonował Argentyńczyk.
Powodem pogarszających się warunków jest m.in. zamknięcie granic z Chinami w związku z pandemią, co spowodowało spadek handlu o 90 procent, a także surowe restrykcje wprowadzone w ramach walki z koronawirusem.
Apele do Rady Bezpieczeństwa i Pjongjangu
Quintana zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ o ponowne rozpatrzenie nałożonych na reżim sankcji, tak by zapewnić odpowiednie dostawy żywności do KRLD. Sankcje są konsekwencją rozwijanego przez Koreę Północną programu nuklearnego.
Argentyńczyk wezwał także Pjongjang, aby zapewnił dostęp "bez ograniczeń" dla pomocy humanitarnej. Jak mówił, operacje organizacji międzynarodowych zostały zawieszone, a liczne zapasy szczepionek i innej niezbędnej pomocy "utknęły" na granicy. Zaapelował również do północnokoreańskich władz o uwolnienie więźniów na czas pandemii, przywołując doniesienia o śmierci osadzonych w wyniku ciężkiej pracy, braku jedzenia, chorób zakaźnych oraz przeludnienia w obozach karnych.
Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP), pomocy humanitarnej w KRLD potrzebuje nawet 40 procent ludności, czyli ponad 10 milionów ludzi. Jak powiedziała we wtorek rzeczniczka WFP Elizabeth Byrs, niedożywienie w Korei Północnej to problem od dawna trapiący tamtejszą ludność, powodując "długoterminowe szkody dla zdrowia i rozwoju dzieci oraz ciężarnych i karmiących kobiet". W połowie lat 90. w KRLD klęska głodu zabiła 3 miliony ludzi.
Jak zwraca uwagę agencja Reutera, Korea Północna nie zgłasza Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzonych u siebie przypadków COVID-19.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Corbis News/Getty Images