Pjongjang: nie będziemy przestrzegać porozumienia z Koreą Południową, rozmieścimy nową broń przy granicy

Źródło:
PAP
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej
Archiwum Reuters
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie ZdemilitaryzowanejArchiwum Reuters

Korea Północna oświadczyła w czwartek, że przywróci wszystkie środki wojskowe, które wstrzymała w ramach porozumienia z Koreą Południową z 2018 roku, mającego na celu deeskalację napięcia wzdłuż wspólnej granicy. Pjongjang zapowiedział rozmieszczenie wzdłuż wojskowej linii demarkacyjnej wzmocnionych sił zbrojnych i nowej broni.

Korea Północna rozmieści nowe rodzaje broni przy granicy z Koreą Południową – ogłosił w środę resort obrony w Pjognjangu.

Władze Korei Południowej zapowiedziały wcześniej w środę, że przestaną przestrzegać artykułu porozumienia z 2018 roku, który zakazywał im prowadzenie zwiadu wojskowego terenów przygranicznych. Był to odwet za wystrzelenie przez Koreę Północną jej pierwszego satelity szpiegowskiego.

Ministerstwo obrony w Pjongjangu ogłosiło w komunikacie, który przekazała państwowa agencja prasowa KCNA, że od teraz armia Korei Północnej nigdy nie będzie ograniczona porozumieniem wojskowym z 2018 roku. "Natychmiast przywrócimy wszelkie wojskowe środki, które zostały wstrzymane" – napisano.

Zapowiedź rozmieszczenia wzmocnionych sił zbrojnych i nowej broni

Resort zapowiedział przy tym rozmieszczenie "potężniejszych sił zbrojnych i nowych rodzajów sprzętu wojskowego w regionie wzdłuż wojskowej linii demarkacyjnej".

"Lekkomyślne działanie wroga polegające na nagłym unieważnieniu niektórych artykułów porozumienia wojskowego (…) jest żywym wyrazem jego wrogości wobec Korei Północnej i odzwierciedleniem jego niepokoju w obliczu zbliżającego się zagrożenia" – oceniono w komunikacie.

Północnokoreańskie ministerstwo obrony ostrzegło też, że przy obecnych napięciach na granicy "każdy drobny czynnik przypadkowy" może "zaostrzyć konflikt zbrojny do całkowitej wojny", co wynika według niego z "poważnego błędu popełnionego przez politycznych i wojskowych gangsterów" z Korei Południowej.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP