TVN24 | Świat

ONZ w poufnym raporcie: Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby jądrowej

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Kim Dzong Un uczcił 69. rocznicę zakończenia wojny koreańskiej
Kim Dzong Un uczcił 69. rocznicę zakończenia wojny koreańskiejReuters
wideo 2/2
ReutersKim Dzong Un uczcił 69. rocznicę zakończenia wojny koreańskiej

Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej - wynika z fragmentu poufnego raportu ONZ, z którym zapoznała się agencja Reutera. Według obserwatorów organizacji w pierwszej połowie 2022 roku Pjongjang wystrzelił 31 pocisków.

Według Reutersa "prace w ośrodku prób jądrowych Punggje-ri torują drogę do dodatkowych testów w celu rozwoju broni atomowej". "Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wykazuje coraz większe zdolności do produkcji materiałów rozszczepialnych w ośrodku w Jongbjon" - dodała agencja, która powołuje się na opinie niezależnych inspektorów, informujących o swoich ustaleniach komitet Rady Bezpieczeństwa ONZ do spraw sankcji przeciw Korei Północnej.

Z fragmentu poufnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, z którym zapoznała się agencja Reutera, wynika, że Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej.

"KRLD poczyniła przygotowania w ośrodku prób jądrowych, ale nie przeprowadziła testu urządzenia nuklearnego. W pierwszej połowie 2022 roku nadal przyspieszała prace w ramach swoich programów rakietowych [rozpoczętych we wrześniu 2021 roku]" - podał Reuters, powołując się na obserwatorów ONZ.

Rakiety balistyczne mogą przenosić broń masowego rażenia. Na zdjęciu pocisk północnokoreańskiKCNA

Podali oni, że Korea Północna wystrzeliła 31 pocisków, w tym sześć testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i dwa pociski, które określiła jako broń balistyczną.

Waszyngton ostrzega przed gotowością tego kraju do przeprowadzenia siódmej próby jądrowej. Władze USA zapowiadają, że jeśli do testu dojdzie, będą ponownie naciskać na zaostrzenie sankcji ONZ wobec Pjongjangu.

Reuters: Korea Północna odpowiada za kradzież aktywów w kryptowalutach

Według Reutersa Korea Północna odpowiada za kradzież aktywów w kryptowalutach wartych setek milionów dolarów. Wcześniej monitorujący sytuację inspektorzy oskarżali ten kraj o to, że przeprowadza cyberataki, by móc finansować swój program nuklearny i rakietowy.

Kim Dzong Un z weteranami wojny koreańskiejPAP/EPA/KCNA

Ich zdaniem Pjongjang kontynuował też działania cybernetyczne skoncentrowane między innymi na wykradaniu informacji oraz wykorzystywał bardziej tradycyjne środki pozyskiwania informacji i materiałów dla zakazanych programów KRLD, w tym broni masowego rażenia.

Korea Północna prowadzi próby jądrowe i próby rakiet balistycznych mimo zakazu nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zaostrzane sankcje wobec Pjongjangu mają na celu odcięcie reżimu od funduszy na finansowanie tych programów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Pozostałe wiadomości