Wirus HIV/AIDS dotarł do Ameryki Północnej dużo wcześniej, niż dotychczas przypuszczano, a Gaetan Dugas nie był tzw. pacjentem zero, czyli źródłem tej epidemii - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców. Ich rezultaty opisano na łamach czasopisma "Nature".
Gaetan Dugas był homoseksualnym Kanadyjczykiem pracującym jako steward dla linii lotniczych Air Canada. W 1984 roku zmarł on na AIDS w bardzo wczesnym stadium epidemii tego wirusa. Ze względu na liczne podróże oraz kontakty seksualne z wieloma mężczyznami pojawiły się podejrzenia, że to on przyniósł wirus HIV do Ameryki Północnej. Dugas zaczął być z tego powodu nazywany "pacjentem zero".
Wirus był w USA dużo wcześniej
Naukowcy ustalili jednak, że Gaetan Dugas nie był pierwszym zakażonym HIV w Stanach Zjednoczonych. Na stwierdzenie tego pozwoliła analiza genomu wirusa, która potwierdziła, że to nie od Dugasa wirus rozprzestrzenił się na terenie USA.
- Ta osoba zwyczajnie była jedną z tysięcy nosicieli wirusa, nim HIV/AIDS został rozpoznany - uważa Richard McKay, historyk i współautor badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge.
Międzynarodowy zespół naukowców, wykorzystujący zaawansowane techniki genetyczne, ustalił również, że wirus HIV dotarł do Stanów Zjednoczonych znacznie wcześniej niż w organizmie Dugasa. Wirus pojawił się w Nowym Jorku we wczesnych latach 70. XX wieku, skąd zaczął rozprzestrzeniać się na zachód kraju.
Z Karaibów do San Francisco
Według rekonstrukcji, przeprowadzonej przez badaczy, HIV najpierw dotrzeć miał na teren Karaibów około roku 1967, w 1971 roku przemieścić się do Nowego Jorku, zaś w 1976 roku rozprzestrzenić się do San Francisco na zachodnim wybrzeżu USA.
Wskazywać ma na to, według najnowszych badań, poziom różnorodności genetycznej wirusa, który pozwala stwierdzić, że krążył on w Stanach Zjednoczonych już od dekady, nim ostatecznie został rozpoznany jako AIDS.
Autor: mm\mtom / Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Fair use Wikipedia