Dwa miliony dzieci zagrożonych śmiercią głodową


Ponad dwóm milionom dzieci w Demokratycznej Republice Konga grozi śmierć w wyniku ciężkiego niedożywienia, jeżeli szybko nie zostanie im dostarczona należyta pomoc humanitarna - ostrzegła w piątek ONZ.

- Dwóm milionom ciężko niedożywionych dzieci grozi śmierć. W jakiej perspektywie czasowej? Ciężko powiedzieć. Nie chcę jej określać, bo to jakby uruchomić tykanie zegara. Jednak to, co jest pewne to fakt, że kiedy spojrzycie na te przerażające liczby, to zdacie sobie sprawę, że potrzeba nie może być pilniejsza - powiedział rzecznik ONZ Jens Laerke podczas konferencji w Genewie.

- Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność w Demokratycznej Republice Konga. Na ONZ, społeczności NGO (organizacjach pozarządowych - red.), na nas wszystkich. Jesteśmy tam obecni od dekad. Teraz musimy trzymać kurs - dodał.

Rzecznik ONZ poinformował również, że w przyszłym tygodniu Koordynator ONZ ds. Pomocy Humanitarnej Mark Lowcock ma spotkać się w tej sprawie z darczyńcami w Kongo.

W wielu częściach tego kraju, pogrążonego w jednym z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych na świecie, sytuacja stale się pogarsza.

Region w obliczu tragedii

Spośród dwóch milionów dzieci zagrożonych śmiercią głodową, 300 tysięcy pochodzi z regionu Kasai - podała na konferencji prasowej w Genewie rzeczniczka Światowego Programu Żywnościowego (WFP), Bettina Luescher. Jak oświadczyła, 3,2 miliona osób, czyli 25 proc. miejscowej ludności cierpi dotkliwy głód. Poinformowała także, iż organizacja potrzebuje pilnie kwoty 61 milionów dolarów, aby zapobiec tragedii.

Według WFP pilnej pomocy żywnościowej w prowincji Kasai wymaga 762 tysięcy osób.

Wiosną 2017 roku, po latach pogarszającej się sytuacji gospodarczej i społecznej, oraz towarzyszącym temu skandalom korupcyjnym, doszło tam do powstania przeciwko władzom centralnym. Walki miedzy rebeliantami a stroną rządową przyczyniły się do przesiedlenia niemal półtora miliona ludzi, w tym 850 tysięcy dzieci. Konflikt spowodował kryzys żywnościowy w regionie, m.in. w efekcie uniemożliwienia uprawy pól miejscowym farmerom.

Największa klęska humanitarna na świecie

Klęska głodu lub ostrego niedożywienia dotknęła także mieszkańców innych regionów Demokratycznej Republiki Konga, ogarniętej falą przemocy międzyplemiennej i walk między armią rządową a coraz liczniejszymi zbrojnymi grupami przeciwników prezydenta Josefa Kabili. W ubiegłym roku WFP udzielił pomocy 450 tysiącom osób, ale od początku tego roku ma ogromne trudności ze zgromadzeniem odpowiednich funduszy. Tymczasem według najnowszych szacunków sporządzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) narastająca przemoc i klęska głodu może doprowadzić w tym roku byłą belgijską kolonię, drugi co do wielkości kraj afrykański, blisko 79-milionową Demokratyczną Republikę Konga, na skraj katastrofy humanitarnej, być może największej na świecie w 2018 roku.

Region Kasai, Demokratyczna Republika KongaGoogle Maps

Autor: momo/adso / Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC-BY-2.0// wikipedia