Konflikt Rosja-Ukraina. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Kanady Justinem Trudeau

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Andrzej Duda: Rosja ustępstwo bierze za słabość i jest tym bardziej agresywna
Andrzej Duda: Rosja ustępstwo bierze za słabość i jest tym bardziej agresywnaTVN24
wideo 2/21
Duda: Rosja ustępstwo bierze za słabość i jest tym bardziej agresywnaTVN24

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w niedzielę wieczorem z premierem Kanady Justinem Trudeau na temat sytuacji wokół granic Ukrainy. "Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki i pozostają oddane integralności terytorialnej i dobrobytowi Ukrainy, a także wolności i demokracji na Białorusi" - napisał w mediach społecznościowych prezydent. Strona kanadyjska po rozmowie przekazała, że w Andrzej Duda i Justin Trudeau rozmawiali m.in. o "odwadze i determinacji mieszkańców Ukrainy, szczególnie wobec trwającego gromadzenia rosyjskich wojsk wzdłuż granicy Ukrainy".

"Bardzo dobra rozmowa z Justinem Trudeau. Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki i pozostają oddane integralności terytorialnej i dobrobytowi Ukrainy, a także wolności i demokracji na Białorusi. Zgadzamy się co do tego, skąd pochodzą źródła zagrożeń dla stabilności regionu" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

O rozmowie poinformował wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Rozmowa Duda - Trudeau. Oświadczenie strony kanadyjskiej

W komunikacie biura prasowego premiera Kanady podano, że przywódcy "rozmawiali o podzielanych wspólnie obawach dotyczących narastającej obecności rosyjskich sił wojskowych na Ukrainie i w pobliżu jej granicy oraz o trwających również rosyjskich działaniach agresywnych i destabilizacyjnych".

W oświadczeniu wskazano również, że politycy rozmawiali o możliwościach wsparcia Ukrainy, odnieśli się również do "odwagi i determinacji mieszkańców Ukrainy, szczególnie wobec trwającego gromadzenia rosyjskich wojsk wzdłuż granicy Ukrainy". Premier Kanady podkreślił "znakomitą współpracę" między Kanadą a Polską, a prezydent Polski podziękował za przyjaźń Kanady. Poruszono też kwestię możliwych wspólnych działań w przyszłości.

Zaznaczono, że premier Kanady potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie Rosji na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje". Odnosząc się do ostatnich rozmów z prezydentem USA oraz przywódcami krajów Europejskich, premier Kanady i prezydent Polski "podkreślili wagę koordynacji i jedności między sojusznikami".

Rozmowy premiera Kanady w sprawie Ukrainy

Wcześniej, w sobotę, Justin Trudeau rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według komunikatu biura prasowego szefa rządu "premier i prezydent rozmawiali o wspólnych obawach dotyczących narastającej obecności wojsk na terenie Ukrainy i przy granicy oraz o trwających rosyjskich agresywnych i destabilizujących działaniach".

Trudeau potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje".

Trudeau powtórzył wcześniejsze stanowisko Kanady, że "bezpieczeństwo Ukrainy jest również bezpieczeństwem Europy i wszystkich demokratycznych krajów, którym zależy na wspieraniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego i suwerenności państwowej".

PRZEPRASZAM, CZY TO MOCARSTWO? - POSŁUCHAJ "PODCASTU O ZAGRANICY" O KANADYJSKIEJ POLITYCE GLOBALNEJ

Szef kanadyjskiego rządu rozmawiał również w sobotę na temat Ukrainy z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Komunikat po rozmowie mówi o konieczności znalezienia dyplomatycznego rozwiązania, obaj politycy podkreślili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Kanada utrzymuje na Ukrainie wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia została ona przedłużona do końca marca 2025 roku. Kanada zdecydowała się też przekazać Ukrainie wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy

Sytuacja na granicy Ukrainy

W ostatnich dniach nastąpiła eskalacja kryzysu związanego z gromadzeniem się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Według szacunków zachodnich wywiadów liczba skoncentrowanych żołnierzy sięga prawie 130 tysięcy.

Ukraina i rządy państw zachodnich uważają, że ma to służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci i państwa Zachodu mówią o rosnącym zagrożeniu rosyjską agresją na to państwo.

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP

Autorka/Autor:mjz, ft/kg, adso

Źródło: PAP