TVN24: Komisja Wenecka znów zajmie się Polską


Komisja Wenecka wyda opinię na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze w Polsce. Eksperci zajmą się sprawą na sesji 6-7 października w Wenecji - dowiedział się reporter TVN24 Michał Tracz.

Nowe przepisy o prokuraturze zostały uchwalone w styczniu zeszłego roku. O ich zbadanie wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Komisja Wenecka wydaje opinię po wizycie delegacji w kraju członkowskim. Potem sporządza projekt opinii. Jak dowiedział się reporter TVN24, Komisja przyjmie opinię na październikowej sesji plenarnej.

Niewykluczone, że Komisja zajmie się także innymi zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości. - Do października jest jeszcze czas, może dodamy do agendy inne polskie ustawy - powiedział reporterowi TVN24 przedstawiciel Komisji Weneckiej.

Nie pierwsza opinia Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka wcześniej zajmowała się zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

W październiku 2016 roku Komisja oceniła, że lipcowa ustawa o Trybunale "nie spełnia dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych".

Komisja przyznała jednocześnie, że w nowej ustawie dokonano "pewnych poprawek" po tym, gdy w marcu wydała ona swą pierwszą opinię na temat grudniowej noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Połączenie stanowisk ministra i prokuratora

Reforma weszła w życie na początku marca 2016 roku. Polegała ona między innymi na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, rozłączonych w marcu 2010 roku przez poprzedni rząd. Nowelizacja zakończyła kadencję ówczesnego szefa prokuratura Andrzeja Seremeta. Jego następcą został minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny uzyskał między innymi prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą.

Zmiany krytykował między innymi Andrzej Seremet, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury oraz pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Przeciw ustawom były wszystkie kluby opozycyjne. W kwietniu 2016 roku pięć przepisów Prawa o prokuraturze zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Mówił wówczas, że "ustawa nadała ogromne uprawnienia politykowi, czyli ministrowi sprawiedliwości".

Zdegradowani bez uzasadnienia i odwołania?

Kiedy nowe przepisy zaczęły obowiązywać, kilkudziesięciu prokuratorów złożyło lub zapowiedziało złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za przeniesienie ich na niższe stanowiska. Przekonywali, że zostali zdegradowani bez uzasadnienia i możliwości odwołania się od tych decyzji.

Autor: pk//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: