Rzecznik Komisji Europejskiej Anouar El Anouni oświadczył w piątek, że UE popiera Międzynarodowy Trybunał Karny oraz zasady określone w Statucie Rzymskim. Dodał, że w unijnych konkluzjach z 2023 roku znajdują się zapisy wzywające państwa Unii do wykonywania nakazów aresztowania wydanych przez MTK. El Anouni odnosił się do doniesień o stanowisku polskiego rządu w sprawie premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
UE wzywa do wykonywania nakazów aresztowania
Rzecznik KE Anouar El Anouni odparł, że Unia Europejska popiera Międzynarodowy Trybunał Karny i zasady określone w Statucie Rzymskim. - UE szanuje niezależność i bezstronność Trybunału. Unia jest silnie zaangażowana w Międzynarodowy Trybunał Karny i walkę z bezkarnością - podkreślił.
Dodał, że w konkluzjach ze spotkania przedstawicieli państw członkowskich w 2023 roku znajdują się zapisy o tym, że Rada (państwa UE) wzywa wszystkich członków Wspólnoty do zapewnienia pełnej współpracy z Trybunałem, w tym wykonywania nakazów aresztowania.
Podkreślił jednocześnie, że egzekwowanie decyzji MTK nie leży w gestii Komisji Europejskiej. - Wszystkie państwa członkowskie są stronami Statutu Rzymskiego - wyjaśnił.
Przypomniał też, że na obecnym etapie nie wiadomo, który urzędnik izraelski weźmie udział w obchodach.
Portal Times of Israel, powołując się na doradcę szefa rządu, podał w czwartek, że Netanjahu nie planuje obecnie udziału w obchodach. Podczas uroczystości Izrael będzie reprezentował minister edukacji Yoav Kisch - podał rzecznik resortu.
Czym jest Statut Rzymski
Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego to akt prawa międzynarodowego, który został przyjęty w 1998 roku po to, by nie dopuszczać do bezkarności sprawców zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni agresji.
W konkluzjach przyjętych w czerwcu 2023 roku przez państwa członkowskie w ramach Rady znajduje się wezwanie do wszystkich członków UE do "zapewnienia pełnej współpracy z Trybunałem, w tym poprzez szybkie wykonanie nakazów aresztowania".
Decyzja Rady Ministrów
Rada Ministrów podjęła w czwartek uchwałę "w sprawie planowanych uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu". Rząd zadeklarował w niej, że "zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Państwa Izrael".
Wcześniej prezydent Andrzej Duda skierował do premiera Donalda Tuska list, w którym zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, gdyby przybył do Polski na te obchody. Netanjahu jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Szef polskiego rządu, informując w czwartek o uchwale, mówił, że "od wielu dni dysponujemy informacją z ambasady, że państwo Izrael ma reprezentować minister edukacji, więc generalnie cała ta sprawa nabiera charakteru pewnej demonstracji politycznej, zupełnie niepotrzebnej". Premier dodał, że poprosi prezydenta o komunikowanie się z rządem w inny sposób "niż poprzez medialne demonstracje" w "tak ważnych i delikatnych kwestiach".
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock