Kolumbia nie chce przekazać Ukrainie rosyjskiej broni, a Brazylia - amunicji do Leopardów. Zaproponowały to USA i Niemcy

Źródło:
PAP, news360.es

"Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny" - napisał na Twitterze prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odrzucając amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamarykańskie rosyjskiej broni Ukrainie. Również prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva nie zgodził się przekazać amunicji do czołgów Leopard.

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro oświadczył, że woli, aby rosyjska broń zakupiona przed wieloma laty przez Kolumbię stała się "złomem", niż została przekazana Kijowowi.

"Nie pomogę przedłużać żadnej wojny"

"Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny" - napisał na Twitterze w piątek. I dodał: "Nie pomogę przedłużać żadnej wojny". Wezwał jednocześnie do podniesienia do rangi przestępstwa międzynarodowego agresji jednego kraju na drugi i potępił "wszelkie agresje i blokady".

W ostatnich miesiącach Petro - pytany o import rosyjskiej broni do kraju - tłumaczył, że w ostatnich latach Kolumbia kupowała rosyjski sprzęt wojskowy, w tym helikoptery (Mi-17 i Mi-18 - red.) na własne potrzeby.

Rosyjski helikopter Mi-17 Shutterstock

Również w piątek prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odrzucił petycję rządu niemieckiego, aby przekazać Ukrainie amunicję do czołgów Leopard - poinformował dziennik "Folha de S. Paulo". Decyzja została podjęta na spotkaniu Partii Robotniczej (PT) z wysokim dowództwem brazylijskich sił zbrojnych i ministrem obrony Jose Mucio.

Negocjacje USA z krajami Ameryki Łacińskiej

Wcześniej stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu.

USA obiecały, że przekazane uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej. Według Richardson strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia, jednak nie powiedziała, na jakiej zasadzie miałaby się odbyć wymiana sprzętu wojskowego - po kosztach własnych, gratis czy po specjalnych cenach.

Autorka/Autor:katke//rzw, adso

Źródło: PAP, news360.es

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock