Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą - powiedział sekretarz stanu John Kerry na konferencji prasowej w Genewie. Z kolei Siergiej Ławrow stwierdził, że uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny.
Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozpoczęli w czwartek wieczorem w Genewie spotkanie poświęcone propozycji objęcia międzynarodową kontrolą syryjskiej broni chemicznej.
Kerry na konferencji prasowej powtórzył, że nadal rozważane jest użycie siły wobec Syrii, jeśli dyplomacja jednak zawiedzie. - Prezydent Obama dał jasno do zrozumienia, że jeśli dyplomacja nie spełni pokładanych w niej oczekiwań, być może konieczne będzie uderzenie w Asada - oświadczył.
"To nie jest gra"
Jak dodał, Waszyngton nie zgadza się na propozycję prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zgodnie z którą miałby on 30 dni na przedstawienie danych dotyczących jego chemicznego arsenału.
- To nie jest gra - mówił Kerry. - To musi być prawda i musi być wiarygodna - argumentował. Zapowiedział również, że jeśli Asad nie spełni obietnic dot. broni chemicznej, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Amerykański sekretarz stanu podkreślił również, że proces, który się toczy, jest mocno niestandardowy, a reżim Asada zachowywał się w przeszłości w sposób niekontrolowany.
Ławrow jednak dał jasno do zrozumienia, że Rosja chce, by USA przestały grozić Syrii atakami. - Rozwiązanie tego problemu (broni chemicznej-red.) sprawi, że uderzenie nie będzie konieczne. Jestem przekonany, że nasi amerykańscy koledzy i prezydent Obama są przekonani o tym, że powinniśmy forsować pokojowe rozwiązanie w Syrii - dodał.
Syria przystąpi do konwencji o broni chemicznej
Rzecznik ONZ Farhan Haq poinformował, że ONZ otrzymał w czwartek prośbę rządu Syrii dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej. Damaszek obiecał wcielić w życie plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą wspólnoty międzynarodowej, przedstawiony w poniedziałek przez Rosję. Moskwa proponuje rozwiązanie problemu syryjskiej broni chemicznej w kilku etapach: pierwszy - Syria przystępuje do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW); drugi - Damaszek wskazuje miejsca przechowywania i produkcji broni chemicznej; trzeci - dopuszcza do nich inspektorów OPCW; czwarty - rozstrzyga razem z inspektorami, jak i kto będzie niszczyć broń chemiczną.
Autor: /jk / Źródło: Reuters, PAP,