Joe Biden uznał Kenię "głównym sojusznikiem USA spoza NATO". Państwo rządzone przez Williama Ruto zostało pierwszym z Afryki Subsaharyjskiej, które otrzymało ten status.
O swojej decyzji prezydent USA poinformował w memorandum. "Na mocy władzy powierzonej mi jako prezydentowi przez konstytucję i prawodawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki (...) oficjalnie mianuję Kenię głównym sojusznikiem USA spoza NATO" - przekazał w dokumencie opublikowanym w poniedziałek na stronie Białego Domu.
O planach podjęcia takiej decyzji prezydent USA po raz pierwszy poinformował już w maju, podczas państwowej wizyty prezydenta Kenii Williama Ruto w Białym Domu. Ta została zorganizowana z okazji 60-lecia wzajemnych stosunków obu państw.
Kenia sojusznikiem USA
Jako oficjalny sojusznik Stanów Zjednoczonych spoza NATO Kenia zyska uprzywilejowany dostęp do zaawansowanego sprzętu wojskowego, szkoleń i pożyczek na zwiększenie wydatków na obronność. USA nie będą jednak zobowiązane do zapewnienia jej bezpośredniej pomocy wojskowej. Także Kenia, choć może, nie ma obowiązku wysyłania żołnierzy na operacje NATO.
Ogłoszoną w poniedziałek decyzję Joe Bidena można postrzegać jako próbę przeciwstawienia się rosnącym wpływom Rosji i Chin w Afryce. Stanowi ona również oficjalne uznanie wysiłków Nairobi w walce z salafickimi terrorystami w wschodniej części kontynentu i zaangażowania Kenii w przywrócenie bezpieczeństwa w Haiti, gdzie wysłanych zostało tysiąc funkcjonariuszy policji.
ZOBACZ TEŻ: Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie
Główny sojusznik USA spoza NATO
Kenia jest 19. na całym świecie i pierwszym w Afryce Subsaharyjskiej państwem, które otrzymał status "głównego sojusznika USA spoza NATO". W całej Afryce zyskały go dotąd tylko trzy inne państwa. Mowa o Egipcie, którego takim sojusznikiem mianował w 1987 roku prezydent Ronald Reagan, Maroku, które otrzymało ten status od George'a W. Busha w 2004 roku, i Tunezji, którą "głównym sojusznikiem spoza NATO" w 2015 roku uczynił Barack Obama.
Poza kontynentem posiadają go jeszcze: Argentyna, Australia, Bahrajn, Brazylia, Filipiny, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kolumbia, Korea Południowa, Kuwejt, Nowa Zelandia, Pakistan i Tajlandia.
Źródło: BBC, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Augustine Wamenya/Anadolu Agency via Getty Images