Korea Północna zlikwiduje poligon testów nuklearnych


Władze Korei Północnej "podjęły techniczne działania", aby zlikwidować poligon, na którym przeprowadzają testy nuklearne. Jak podała w sobotę północnokoreańska agencja KCNA, między 23 a 25 maja odbędzie się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji. Jej dokładny termin będzie zależał od warunków pogodowych.

Na wydarzenie zaproszeni zostaną dziennikarze z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej - poddaje KCNA, powołując się na komunikat północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Likwidacja poligonu ma polegać między innymi na zniszczeniu tuneli, zamknięciu wejść do nich oraz usunięciu punków obserwacyjnych i budynków, w których przeprowadzano badania.

Pierwsze takie spotkanie

Na 12 czerwca w Singapurze przewidziane jest spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Wydarzenie to ma być krokiem naprzód dla osiągnięcia pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Premier Singapuru Lee Hsien Loong w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, że "Singapur z przyjemnością będzie gościł gospodarzy spotkania".

Agencja AP przypomina, że przywódcy USA i Korei Północnej spotkają się po raz pierwszy. Będzie to też pierwszy szczyt amerykańsko-północnokoreański od wojny koreańskiej, która zakończyła się zawieszeniem broni w 1953 roku.

Program budowy broni nuklearnej przedmiotem negocjacji

Kim poinformował, że zawiesi swój program budowy broni nuklearnej i balistycznej. Zapowiedział także, że kwestia rozwoju obu tych programów może być przedmiotem negocjacji. Jak do tej pory jednak nie podano, jakie kroki zmierzające do rozbrojenia Korei Północnej jest on skłonny podjąć.

W piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzany".

Korea Północna w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.

Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada władze Korei ogłosiły, że są w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Autor: akw//plw / Źródło: PAP, Reuters