Świat

Katolicki świat uczcił nowego błogosławionego

Świat


Wielka Brytania, Portugalia, Meksyk, Litwa - uroczystości z okazji beatyfikacji Jana Pawła II odbywały się na całym świecie. Na Litwie miała miejsce premiera musicalu o papieżu pt. "Karol". W Meksyku wierni zebrali się w bazylice Guadalupe, w Wielkiej Brytanii w Katedrze Westminsterskiej. W Portugalii msze dziękczynne odprawiono m.in. w Fatimie i Cascais.

W mszy w sanktuarium maryjnym w Fatimie udział wzięło kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Liturgia została zorganizowana "w łączności z Rzymem", gdzie odbywała beatyfikacja Jana Pawła II.

Kilkanaście tysięcy wiernych w Fatimie

Msze polowe dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II odprawiono też w Guardzie, Bradze oraz Cascais. W tej ostatniej miejscowości po zakończonej liturgii przeprowadzono szereg pokazów multimedialnych dotyczących życia polskiego papieża oraz świadectwa młodzieży o Janie Pawle II. Ponad tysiąc młodych ludzi brało udział w spotkaniu młodzieży "w hołdzie Janowi Pawłowi II" w podlizbońskim Alenquer.

Na Litwie premiera musicalu "Karol"

Msze dziękczynne za beatyfikację odbywały się także w kościołach Litwie. Samą ceremonię z Watykanu transmitowała bezpośrednio publiczna telewizja litewska.

Tuż po zakończeniu mszy wyświetlono film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta pt. "Jan Paweł II. Szukałem Was...", który opowiada o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie polski papież.

Wieczorem w Wilnie na Placu Katedralnym z okazji beatyfikacji Jana Pawła II odbyła się premiera musicalu "Karol". W postać papieża wcielił się znany litewski śpiewak Liudas Mikalauskas.

Polonia celebrowała beatyfikację w Katedrze Westminsterskiej

W beatyfikacji Jana Pawła II uczestniczyli także Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. By oddać hołd papieżowi, ponad tysiąc osób zebrało się Katedrze Westminsterskiej w Londynie.

- Cieszymy się, że udało się nam przeżyć tę ważną dla całej Polski chwilę razem i pokazać, że Polacy są wspólnotą. Ważne jest też także i to, że uroczystość przyciągnęła nie tylko Polaków, ale także inne narodowości - powiedział Sławomir Wróbel, jeden z organizatorów uroczystości w największej katolickiej świątyni w brytyjskiej metropolii.

Film o drodze do świętości

Katedra Westminsterska była udekorowana flagami Polski i Stolicy Apostolskiej, a przed głównym ołtarzem ustawiono dużych rozmiarów ekran.

Pokazano na nim m.in. nagrane z okazji uroczystości słowa arcybiskupa Westminsteru Vincenta Nicholsa, który w niedzielę uczestniczył w mszy beatyfikacyjnej w Watykanie. - Jan Paweł II dał świadectwo wierze całym swym życiem i przykład, jak umierać godnie - podkreślał arcybiskup Westminsteru.

Podczas uroczystości zaprezentowano również krótki film o drodze do świętości Jana Pawła II, z udziałem dominikanina ojca Jana Góry, który dzielił się swymi refleksjami i wspomnieniami o papieżu. Retransmitowano przebieg niedzielnych uroczystości beatyfikacji papieża z Watykanu.

Na zakończenie odprawiono modlitwę dziękczynną i odśpiewano "Barkę".

Meksykańczycy: to nasz papież

Beatyfikacja Jana Pawła II uroczyście celebrowana była też w Meksyku. Setki mieszkańców zebrało się w bazylice Guadalupe w Mexico City, by oddać hołd papieżowi. Na ścianach wokół świątyni namalowano graffiti z wizerunkiem papieża Polaka. Wielu Meksykanów podkreślało, że Jan Paweł II "to ich papież".

Meksyk, po Polsce i Francji, był najczęściej odwiedzanym krajem przez Ojca Świętego. Jan Paweł II był tam pięć razy, ostatni raz w 2002 roku.

Źródło: reuters, pap