Świat

Katastrofa smoleńska ważna dla Rosjan

Świat

 
TVN24.plŚmierć Lecha Kaczyńskiego jednym z najważniejszych wydarzeń dla Rosjan

Śmierć w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i polskiej delegacji została zaliczona do najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Rosji - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka badań opinii publicznej Centrum Lewady.

19 proc. ankietowanych uznało katastrofę smoleńską, w której zginął Lech Kaczyński i polska delegacja, za najważniejsze wydarzenie w Rosji.

Najważniejsze

Jednak były - według Rosjan - rzeczy ważniejsze. 43 proc. pytanych uznało za najważniejsze w tym roku uznało niezwyczajne letnie upały i pożary. W lipcu i sierpniu w centralnej Rosji w pożarach zginęły co najmniej 54 osoby.

Do kolejnych najważniejszych wydarzeń zaliczono: obchody 65. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, dymisję mera Moskwy Jurija Łużkowa i marcowe zamachy w moskiewskim metrze.

Człowiek roku

Za człowieka roku 2010 uznano premiera Władimira Putina (34 proc.), na drugim miejscu znalazł się prezydent Dmitrij Miedwiediew (24 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-21 grudnia na reprezentatywnej grupie 1611 osób. Margines błędu nie przekracza 3,4 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl