Kandydat Partii Regionów przeciw federalizacji, za językiem rosyjskim


Kandydat Partii Regionów na prezydenta Ukrainy Mychajło Dobkin opowiada się za neutralnością i integralnością terytorialną Ukrainy, a także za przyznaniem rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego – wynika z programu kandydata.

W programie telewizyjnym "Szuster Live" w poniedziałek wieczorem Dobkin powiedział zaś, że należy przyjąć nową konstytucję i zorganizować przedterminowe wybory parlamentarne nie później niż jesienią bieżącego roku.

W opublikowanym na stronie Partii Regionów programie Dobkina napisano, że podstawą suwerenności Ukrainy powinna być jej integralność terytorialna i unitarność, czyli ustrój, w którym wszystkie jednostki administracyjne są tak samo zorganizowane i podlegają centrum. Według Dobkina decyzja o przynależności Ukrainy do jakichkolwiek sojuszy politycznych powinna być podejmowana przez naród w referendum. W telewizji kandydat zaapelował o rozwijanie stosunków ze wszystkimi partnerami strategicznymi. Ukraina nie powinna – jak powiedział Dobkin – latami żyć w oczekiwaniu na ewentualne członkostwo w UE, tylko prowadzić politykę "otwartych drzwi" dla wszystkich.

Dwa języki

Pochodzący z Charkowa Dobkin uważa także, że w Ukrainie powinny być dwa języki państwowe: ukraiński i rosyjski. "Nadanie rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, zagwarantowanie prawa do ojczystego języka rosyjskojęzycznym obywatelom jest jednym z warunków utrzymania integralności terytorialnej kraju" – podkreślił. Kandydat Partii Regionów opowiada się za decentralizacją władzy i budżetową autonomią regionów, w której pieniądze wędrują "z dołu do góry", a nie odwrotnie. Osobnym punktem programu Dobkina jest walka z bandytyzmem i neofaszyzmem w Ukrainie oraz sprzeciw wobec kwestionowania zwycięstwa narodu w ukraińskiego w II wojnie światowej. Niektóre z powyższych punktów znalazły się też w programie wyborczym innego członka Partii Regionów startującego w wyborach, byłego wicepremiera Serhija Tihipki. Chce on m.in. uznania rosyjskiego za drugi język państwowy oraz wznowienia rozmów we wszystkich sferach z Rosją.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości