Żeby przeskoczyć kolejkę szczepień, poleciał na daleką północ. Milioner stracił pracę

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
The Guardian, BBC, Yukon News

Rodney Baker, były już dyrektor generalny wycenianej na prawie dwa miliardy dolarów firmy zajmującej się przemysłem rozrywkowym, zrezygnował z funkcji po tym, gdy razem z żoną złamał przepisy i wprowadził w błąd władze, aby zaszczepić się przeciw COVID-19. 

Rodney Baker oraz jego żona Ekaterina udali się na teren odległego, północnego Jukonu, by otrzymać szczepionkę przeciw koronawirusowi. Region ten, gdzie mieszka wielu rdzennych mieszkańców Kanady, ma wyższy wskaźnik szczepień niż w pozostałej części kraju. Ze względu na niewielką gęstość zaludnienia i rygorystyczne obostrzenia na tym terytorium odnotowano znacznie mniej przypadków zakażenia niż w innych regionach kraju.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO

Według kanadyjskich urzędników, Rodney i Ekaterina podróżowali prywatnym samolotem do Beaver Creek, społeczności liczącej około stu osób, gdzie medycy mobilnego zespołu podawali mieszkańcom szczepionkę Moderny – opisuje "The Guardian". Wśród osób, które miały otrzymać szczepionkę, byli najstarsi członkowie mieszkającej tam rdzennej społeczności.

Portal Yukon News podał, że małżeństwo udawało pracowników motelu. Po otrzymaniu zastrzyków poprosili o transport na lotnisko, co wzbudziło podejrzenia. Potem motel potwierdził także, że nie są jego pracownikami.

Parę zatrzymano na lotnisku, gdy przygotowali się do odlotu do Vancouver. Oboje zostali ukarani mandatami za złamanie przepisów dotyczących zdrowia publicznego na terytorium Kanady, na podstawie obowiązującej tam ustawy o środkach ochrony ludności. Według przepisów para powinna poddać się samoizolacji po przybyciu do Jukonu z Vancouver.

W ustawie zapisana jest maksymalna grzywna w wysokości 500 dolarów kanadyjskich (393 dolary amerykańskie) plus 75 dolarów kanadyjskich dopłaty, sześć miesięcy więzienia albo obie te kary.

- Jestem oburzony tym samolubnym zachowaniem – skwitował John Streicker z regionalnych władz Jukonu. - Nie wyobrażaliśmy sobie, że ktoś posunie się tak daleko, aby wprowadzić w błąd lub oszukać – dodał.

Google Maps

Baker nie pełni już w funkcji dyrektora Great Canadian Gaming. Według publicznych dokumentów finansowych firmy, jego wynagrodzenie w 2019 roku wyniosło 10,6 miliona dolarów amerykańskich. Jego żona jest aktorką.

Autor:akw\mtom

Źródło: The Guardian, BBC, Yukon News

Źródło zdjęcia głównego: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: