"Rekrutował młode kobiety, kusząc pieniędzmi i fałszywymi obietnicami". Milioner z zarzutami

Źródło:
PAP

Jeden z najbogatszych Kanadyjczyków, potentat branży odzieżowej Peter Nygard został zatrzymany przez kanadyjską policję. W USA postawiono mu dziewięć zarzutów, w tym przestępstw finansowych i handlu usługami seksualnymi. Sąd w Winnipeg zdecydował we wtorek, że biznesmen pozostanie w areszcie do 13 stycznia przyszłego roku.

79-letni Nygard w poniedziałek trafił do aresztu w Winnipeg, grozi mu ekstradycja do USA. Do niedawna był kanadyjskim potentatem branży odzieżowej. Jego firma ma siedzibę w Winnipeg w Kanadzie, a liczba sklepów sieci w Ameryce Północnej wynosiła na początku roku 170.

Jak cytowały kanadyjskie media, z odtajnionych dokumentów amerykańskiego sądu federalnego na Manhattanie wynika, że zarzuty dotyczą trwających od przynajmniej 1995 roku "przestępczych działań, w których wykorzystano kilkadziesiąt ofiar m.in. w USA, na Bahamach i w Kanadzie". Nygard miał używać siedziby firmy w Winnipeg, swoich wpływów, pracowników i środków finansowych "do wyszukiwania dorosłych i nieletnich kobiet" dla siebie, swoich znajomych i wspólników biznesowych.

Sędzia w Winnipeg zdecydował we wtorek, że biznesmen pozostanie w areszcie do 13 stycznia przyszłego roku, na kiedy zaplanowano jego następne wezwanie przed sąd. Prawnik Nygarda zapowiedział, że będzie starał się o zwolnienie za kaucją.

Pozew zbiorowy

W lutym w Nowym Jorku wniesiono przeciw Nygardowi pozew. Został oskarżony przez grupę dziesięciu kobiet o gwałt, obecnie jest to pozew zbiorowy 57 kobiet, część zarzutów sięga 1977 roku - podały kanadyjskie media. FBI przeszukała jego biura w Nowym Jorku i Los Angeles. Obecnie zwróciła się do Kanady o jego zatrzymanie. FBI uruchomiła także specjalną linię telefoniczną dla ofiar Nygarda. Na początku inne dwa pozwy zostały złożone w Los Angeles.

Kanadyjskie media cytowały w lutym fragmenty nowojorskiego pozwu złożonego przez ofiary Nygarda, w którym kobiety opisywały wydarzenia w posiadłości na Bahamach w latach 2008 - 2015. Trzy ze skarżących miały wówczas 14 lat, kolejne trzy – 15 lat. Obecnie kobiety są w wieku od 18 do 36 lat. Prawnicy opisali, że Nygard "rekrutował i zachęcał młode kobiety i dzieci, na których łatwo było wywierać wrażenie, często niezamożne, kusząc pieniędzmi i fałszywymi obietnicami kariery modelki". Skarżące zarzuciły Nygardowi także podawanie im alkoholu, napojów zawierających środki usypiające, stosowanie przemocy. Po gwałtach milioner miał rzekomo wręczać kobietom koperty z tysiącami dolarów.

Jak informowały kanadyjskie media, pracownicy Nygarda mieli wyszukiwać dziewczynki i młode kobiety na cotygodniowe przyjęcia, a kiedy - zaproszone – pojawiały się na imprezach, informacja o nich oraz zdjęcia trafiały do Nygarda, który wybierał w ten sposób swoje ofiary. Baza danych miała zawierać opisy 7,5 tysiąca kobiet. Opisywane w pozwie przyjęcia miały być opłacane przez Nygard Companies.

Pozew zarzuca też Nygardowi, że przekupił policję i polityków na Bahamach, by mieć ochronę. Miało chodzić o "regularne wypłaty dziesiątek tysięcy dolarów policji, urzędnikom, parlamentarzystom i nawet jednemu z byłych ministrów, który następnie został premierem". Według pozwu, kobiety, które zostały zgwałcone przez Nygarda, były zastraszane.

Postępowanie w sprawie pozwu zbiorowego w Nowym Jorku zostało w sierpniu zawieszone, jednak – zwróciły uwagę kanadyjskie media – nie oznacza to odrzucenia sprawy. Może zostać wznowiona, gdy zadecyduje o tym sędzia.

Postępowanie upadłościowe

Nygard zaczął swój odzieżowy biznes w 1967 roku. Według portalu Celebritynetworth.com. przed pandemią wartość majątku urodzonego w Finlandii Nygarda wynosiła 900 milionów dolarów. W lutym Nygard ustąpił z wszystkich stanowisk w swojej firmie i powiązanych spółkach. W marcu wobec dziewięciu spółek należących do Nygarda zostało rozpoczęte postępowanie upadłościowe.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: PAP