Chiny wpływały na wybory w Kanadzie? Parlamentarzyści przeprowadzą dochodzenie

Autor:
KS
Źródło:
PAP
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau
Liderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeauarchiwum
wideo 2/2
archiwumLiderem Liberalnej Partii Kanady jest Justin Trudeau

Deputowani do kanadyjskiego parlamentu przeprowadzą dochodzenie w sprawie prób wpływania przez Chiny na wybory w Kanadzie i kanadyjską politykę. Decyzję podjęto w poniedziałek w związku z wcześniejszymi doniesieniami mediów. Parlamentarzyści zamierzają spotkać się z ministrami, przedstawicielami wywiadu, a także państwowej komisji wyborczej.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział tydzień temu, że Kanada zauważyła podejmowane przez Chiny agresywne próby wpływania na wybory i zamierza chronić swój proces demokratyczny. Trudeau odniósł się w ten sposób do doniesień mediów na temat działań Chin, które miały m.in. prowadzić tajną operację finansowania kampanii 11 kandydatów do kanadyjskiego parlamentu w wyborach w 2019 roku.

Parlament KanadyShutterstock

Publiczny nadawca CBC cytował wypowiedź wicedyrektor operacji CSIS (kanadyjskiego wywiadu) Michelle Tessier, która wcześniej w listopadzie mówiła parlamentarzystom, że rosną obawy w związku z chińskimi próbami wpływania na kanadyjską politykę.

Chińscy agenci w biurach parlamentarzystów

Opisywane w ubiegłym tygodniu przez telewizję Global News działania Chin to również przekazywanie pieniędzy dla kandydatów z różnych partii, umieszczanie agentów w biurach parlamentarzystów w celu wpływania na decyzje, a także próby korupcji byłych kanadyjskich urzędników postrzeganych jako mających dobre kontakty w Ottawie. Pekin miał też organizować agresywne kampanie przeciw kanadyjskim politykom uważanym za zagrożenie dla interesów Chin.

W poniedziałek Royal Canadian Mounted Police (RCMP – policja federalna) poinformowała, że w Quebec zatrzymano pracownika Hydro-Quebec, podejrzewanego o przekazywanie tajemnic handlowych quebeckiego państwowego producenta energii do Chin. W wtorek pochodzącemu z Chin pracownikowi zostaną przedstawione formalne zarzuty.

Kanada chce ograniczenia wymiany handlowej z Chinami

Na początku listopada Kanada nakazała wyjście ze swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaś pod koniec października policja federalna wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich "komisariatów policji" na terenie Kanady. W minionych latach media wielokrotnie opisywały działalność chińskich agentów i ich próby wpływania nawet na lokalną politykę czy zastraszanie chińskich imigrantów w Kanadzie.

Rząd federalny ma w grudniu ogłosić swoją strategię wobec Chin oraz, szerzej, krajów azjatyckich rejonu Pacyfiku. W przyszłym tygodniu Trudeau będzie uczestniczył w spotkaniu krajów APEC w Bangkoku.

W maju sekretarz stanu USA Anthony Blinken wskazał, że zamiarem USA jest ograniczyć wymianę handlową z Chinami, szczególnie w kwestiach nowoczesnych technologii i w obszarach, gdzie może być zagrożone bezpieczeństwo narodowe. O podobnych zasadach mówiła w październiku br. wicepremier Kanady Chrystia Freeland podczas wystąpienia w Waszyngtonie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości