Już 149 ofiar grypy w Meksyku

Aktualizacja:

149 osób zginęło po zarażeniu wirusem, najprawdopodobniej świńskiej grypy - podał meksykański minister zdrowia Jose Angel Cordova. Większość ofiar wirusa była w wieku 20-50 lat. W związku z epidemią zamknięto wszystkie szkoły do 6 maja.

Liczba zachorowań już w niedzielę przekroczyła 1600 osób. Zdaniem Cordovy należy spodziewać się zwiększenia liczby zarażonych wirusem A/H1N1.

To właśnie w w tym kraju pojawiły się pierwsze przypadki choroby. Jej ogniska stwierdzono w stanach Veracruz (środkowy wschód), Oaxaca (południe), Dolna Kalifornia (północ - na granicy z amerykańskimi stanami Kalifornia i Arizona), San Luiz Potosi oraz w mieście i stanie Meksyk (centrum kraju).

W stolicy Meksyku - ogromnej, 20-milionowej aglomeracji - już wcześniej zamknięto szkoły, muzea, biblioteki i teatry. Podobne środki wprowadzono w trzech stanach, w których pojawiła się choroba.

4 uczniów zarażonych w Kanadzie

Kanadyjskie władze poinformowały w niedzielę, że świńską grypę stwierdzono u czwórki uczniów, którzy byli niedawno w Meksyku.

Wszyscy chorzy powrócili już do zdrowia. O tym, że zarazili się w Meksyku wirusem świńskiej grypy, poinformowały władze prowincji Nowa Szkocja, powołując się na badania przeprowadzone w laboratorium w Winnipeg.

Ponadto dwa przypadki zachorowań stwierdzono na przeciwległym końcu kraju, w Kolumbii Brytyjskiej. Jak zapewniono, u wszystkich osób przebieg choroby jest łagodny.

Skąd się to wzięło?

Nowy szczep składa się z czterech genów pochodzących z Ameryki Północnej, a także Azji i Europy. Dokładnie chodzi o geny, które pochodzą od północnoamerykańskich świń, ptaków i ludzi - i są połączone ze zwykła formą świńskiej grypy, jaką można było obserwować już w Europie i Azji.

To pierwsze ustalenia i naukowcy zastrzegają, że wciąż brak im pełnej wiedzy, kiedy i jakie dokładnie elementy połączyły się ze sobą i stworzyły nowy szczep.

Zdaniem specjalistów, o sile nowego szczepu będzie decydować w pierwszej kolejności gen świński, który nowy szczep zawiera. Jak do tej pory, świńską grypą można było zarazić się bezpośrednio od trzody chlewnej. Teraz sytuacja zmieniła się, bowiem okazuje się, że możliwe jest przenoszenia się wirusa świńskiej grypy z człowieka na człowieka.

Pierwszy taki przypadek odnotowano już w 1988, w amerykańskim stanie Wisconsin, gdzie jeden z hodowców świń zakaził wirusem pracownika pogotowia. Ostatnia fala zachorowań wskazuje, że zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka upowszechniła się.

Co sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji? Eksperci utrzymują, że jest to kaszel, katar a także zanieczyszczone powierzchnie przedmiotów. Lekarze podkreślają, że nowy szczep grypy jest odporny na część opracowanych już wcześniej szczepionek.

ILOŚĆ PRZYPADKÓW ŚWIŃSKIEJ GRYPY stan na poniedziałek, godz. 20:30 od lewej: kraj, liczba ofiar śmiertelnych, liczba potwierdzonych przypadków, liczba podejrzanych o zarażenie wirusem

Meksyk 149 26 1600 USA 0 40 0 Kanada 0 6 0 Wielka Brytania 0 2 1 Hiszpania 0 1 20 Nowa Zelandia 0 0 14 Szwecja 0 0 5 Niemcy 0 0 3 Izrael 0 0 2 Francja 0 0 4 Norwegia 0 0 1

Źródło: tvn24.pl, Reuters