Prokurator generalny Rosji Jurij Czajka odejdzie ze stanowiska - podał Kreml. Prezydent Władimir Putin zaproponował, by jego następcą został Igor Krasnow, obecny wiceszef Komitetu Śledczego.
Jurij Czajka odejdzie z dotąd zajmowanego stanowiska w związku z objęciem innych obowiązków - poinformowały służby prasowe Kremla. Nie sprecyzowały, na jaki urząd Czajka został przeniesiony. Część mediów w Rosji zwraca uwagę, że Czajka w maju kończy 69 lat, a stanowisko prokuratora generalnego powinna zgodnie z przepisami zajmować osoba w wieku poniżej 70 lat.
Zajmował się sprawami karnymi szczególnej wagi
Jak poinformował Kreml, Władimir Putin zaproponował na stanowisko prokuratora generalnego Igora Krasnowa, obecnego wiceszefa Komitetu Śledczego. Prezydent wniósł kandydaturę Krasnowa do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, która zajmie się nią 22 stycznia.
44-letni Krasnow w latach 2006-2007 był śledczym w centrali prokuratury generalnej w Moskwie. W 2007 roku przeszedł do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej i został starszym śledczym zajmującym się sprawami karnymi szczególnej wagi. Wiceszefem Komitetu został w kwietniu 2016 roku, prowadził kilka bardzo głośnych dochodzeń.
W 2005 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie nacjonalisty Iwana Mironowa, oskarżonego o nieudany zamach na ówczesnego prezesa koncernu elektroenergetycznego RAO JES, a wcześniej pierwszego wicepremiera Rosji i szefa administracji prezydenta FR Borysa Jelcyna, Anatolija Czubajsa. Współoskarżonym był wtedy emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego GRU Władimir Kwaczkow. Obaj zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych. Kwaczkowa w innym procesie skazano później za przygotowywanie zbrojnego buntu.
W 2009 roku Krasnow prowadził śledztwo w sprawie zastrzelenia w centrum Moskwy prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Za mord ten skazano Nikitę Tichonowa i Jewgienię Chasis, związanych z Bojową Organizacją Rosyjskich Nacjonalistów (BORN). W 2015 roku Krasnow kierował grupą śledczą badającą zamordowanie byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej. Później zastąpił go na czele grupy inny śledczy - Nikołaj Tutiewicz.
Ponadto Krasnow prowadził śledztwa w sprawie malwersacji finansowych na kosmodromie Wostocznyj i nadzorował śledztwa antykorupcyjne, w których oskarżonymi byli gubernatorzy (Aleksandr Choroszawin, Wiaczesław Gajzer i Nikita Biełych) a także minister gospodarki Aleksiej Ulukajew.
Dochodzenie Nawalnego
Czajka był w latach 1992-1995 prokuratorem obwodu irkuckiego, a w latach 1995-1999 pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej. Od 1999 roku do 2006 roku był ministrem sprawiedliwości. W czerwcu 2006 roku na wniosek Putina został prokuratorem generalnym. W 2011 roku jego pełnomocnictwa przedłużono o kolejne pięć lat, mimo skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była grupa prokuratorów z obwodu moskiewskiego i w którym pojawiało się nazwisko syna Czajki – Artioma. Kilka lat później materiały o domniemanych układach finansowych, dzięki którym mieli się wzbogacić krewni prokuratora generalnego, publikował opozycjonista Aleksiej Nawalny.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru