Świat

Ponad 150 samolotów i 150 tys. żołnierzy. Kto przeciwko Huti?

Świat

TVN 24Tak wygląda układ sił w sprawie Jemenu

Operację przeciwko szyickiemu ruchowi Huti w Jemenie prowadzi Arabia Saudyjska, ale nie jest ona jedynym krajem, który bierze w niej udział. Kto jeszcze atakuje z powietrza, a kto jest gotów prowadzić operację lądową?

Udział w operacji oficjalnie potwierdziły Egipt i Jordania, ale według telewizji Al-Arabija udział swoich sił powietrznych w niej potwierdziły też: Maroko, Sudan, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Bahrajn.

Egipt, Pakistan, Jordania i Sudan miały natomiast wyrazić gotowość udziału w ofensywie lądowej, do której - oprócz 100 samolotów, jak podaje Al-Arabija - Saudowie mieli też przeznaczyć 150 tys. żołnierzy.

Pakistan oficjalnie potwierdził, że "jest w kontakcie" z Arabią Saudyjską, ale cały czas "rozważa" sprawę wysłania do Jemenu swoich żołnierzy. Sudan i Egipt potwierdziły udział w operacji.

Według agencji Al-Arabiji siły użyte w Jemenie wyglądają następująco:

- Arabia Saudyjska - 100 samolotów, 150 tys. żołnierzy, jednostki marynarki wojennej;

- Zjednoczone Emiraty Arabskie - 30 samolotów;

- Bahrajn - 15 samolotów;

- Kuwejt - 15 samolotów;

- Katar - 10 samolotów;

- Jordania - sześć samolotów;

- Sudan - trzy samoloty;

- Egipt - jednostki maryanrki wojennej.

Iran kontra Arabowie

W Jemenie walka o władzę między siłami prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego a ugrupowaniem Huti trwa od kilku miesięcy. Huti są wspierani przez szyicki Iran, a prezydent Hadi przez kraje Zatoki Perskiej, m.in. sunnicką Arabię Saudyjską. Huti oświadczyli w czwartek, że są gotowi odeprzeć kampanię pod dowództwem saudyjskim bez pomocy sojuszniczego Iranu.

Współpracownik Hadiego oznajmił z kolei , że szef państwa pozostaje w swojej bazie w Adenie i jest pokrzepiony rozpoczętą operacją, "która przywróciła ludziom determinację" w kwestii walki z Huti.

Aden na mapie Jemenu

Iran oficjalnie potępił saudyjskie naloty, a irańskie media państwowe pokazują obraz zniszczeń po nalotach koalicji, na przekazach nie brakuje też rannych i zabitych w atakach. "Wielu jemeńskich obywateli zostało zabitych przez wspieraną przez USA agresję w Jemenie" - brzmi przekaz Irańczyków.

Tak może wyglądać koalicja przeciw HutiTVN 24

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: