Rosja wystrzeliła dwa pociski w cel na Morzu Japońskim. MSZ w Tokio: nasila działania na Dalekim Wschodzie

Źródło:
PAP
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na Pacyfiku
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na PacyfikuMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/3
Wspólne patrole okrętów Rosji i Chin na PacyfikuMinisterstwo Obrony Rosji

Rosja, która prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie, nasila również działania wojskowe na Dalekim Wschodzie - powiedział szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi, komentując próbę rakietową przeprowadzoną przez Rosję na Morzu Japońskim.

Agencja Reutera podała, cytując ministerstwo obrony w Moskwie, że rosyjska marynarka wojenna wystrzeliła dwa przeciwokrętowe pociski manewrujące średniego zasięgu typu P-270 Moskit (w kodzie NATO SS-N-22 Sunburn) w kierunku atrapy - celu - na Morzu Japońskim.

Rosyjska flota wojenna we Władywostoku mil.ru

Rząd w Tokio ma zachowywać czujność w sprawie operacji wojskowych Moskwy

Szef japońskiego MSZ oświadczył, że rząd w Tokio będzie w dalszym ciągu zachowywał czujność w sprawie operacji wojskowych Moskwy. Zaznaczył, że Japonia nie odnotowała zniszczeń wywołanych przez rosyjską próbę rakietową.

- Podczas gdy Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę, rosyjskie siły stają się też bardziej aktywne na Dalekim Wschodzie, w tym w pobliżu Japonii - podkreślił Hayashi na briefingu prasowym.

Rosyjska flota wojenna we Władywostoku mil.ru

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ekspert o tym, co "boli Putina najbardziej". "Paranoja reżimu wzrosła"

Reuters przypomina, że tydzień wcześniej dwa rosyjskie bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej latały nad Morzem Japońskim przez ponad siedem godzin. Moskwa wydała komunikat na ten temat w czasie, gdy premier Japonii Fumio Kishida rozpoczynał wizytę w Kijowie.

Rosyjska flota wojenna we Władywostoku mil.ru

Kishida spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdził poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. Japonia, ważny sojusznik USA w Azji, stanowczo potępiła inwazję i przyłączyła się do wielu spośród sankcji nałożonych na Rosję przez państwa zachodnie, co przyczyniło się do znacznego pogorszenia relacji Tokio-Moskwa.

Hayashi potępił również we wtorek ogłoszone przez Rosję plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Zażądał od Moskwy i Mińska, aby powstrzymały się od "takiego działania, które dodatkowo wzmaga napięcia".

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: