Gospodarstw domowych z dziećmi jeszcze nigdy nie było tak mało. Szybko rośnie liczba jednoosobowych

Źródło:
Japan Times

Liczba gospodarstw domowych z dziećmi spadła w Japonii do rekordowo niskiego poziomu i po raz pierwszy wynosi mniej niż 10 milionów, wynika z nowych rządowych szacunków. Z kolei liczba gospodarstw jednoosobowych w kraju jest rekordowo wysoka.

Wyniki nowego badania opublikowało we wtorek japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu. Jak wskazano, liczba gospodarstw domowych, w których mieszkają dzieci (poniżej 18. roku życia), wyniosła w 2022 roku 9,9 mln. To pierwszy od 1986 roku spadek poniżej 10 mln. Względem 2019 roku, gdy przeprowadzono poprzednią edycję tego badania, spadek wyniósł 3,4 punktu procentowego.

ZOBACZ TEŻ: Japonia wyludnia się w zastraszającym tempie. Wiele wsi jest na skraju wymarcia

Japonia. Rekordowo dużo jednoosobowych gospodarstw domowych

W badaniu przeprowadzonym między czerwcem a lipcem zeszłego roku wzięło udział ponad 203 tys. gospodarstw domowych. Wynika z niego, że rodziny z dziećmi stanowią 18,3 proc. wszystkich gospodarstw domowych w kraju. Spośród nich 49,3 proc. ma jedno dziecko, 38 proc. dwoje, a 12,7 proc. troje lub więcej - oszacowano.

Rekordowo wysoki odsetek odnotowały zaś gospodarstwa jednoosobowe - stanowią one 32,9 proc. wszystkich gospodarstw w kraju. Drugim najpopularniejszym typem gospodarstwa domowego z odsetkiem 31,2 proc. są te, w których zamieszkują osoby w wieku senioralnym, powyżej 65. roku życia.

Jak podkreśla "Japan Times", dane przypominają o starzeniu się populacji i gwałtownie spadającym wskaźniku urodzeń. Portal zauważa, że z danych rządowych ujawnionych wcześniej w tym roku wynikało, że w 2022 roku liczba urodzonych dzieci po raz pierwszy od 1899 roku była niższa niż 800 tys. Premier Fumio Kishida stwierdził z tego powodu w styczniu, że jego kraj jest na skraju niezdolności do funkcjonowania jako społeczeństwo. Japonia liczy 125 mln mieszkańców. Około 28 proc. populacji ma powyżej 65 lat.

ZOBACZ TEŻ: Wychodzą z domu raz na pół roku. W tym kraju żyje tak już 1,5 miliona ludzi

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Japan Times

Źródło zdjęcia głównego: kuponjabah / Shutterstock.com