Liczba gospodarstw domowych z dziećmi spadła w Japonii do rekordowo niskiego poziomu i po raz pierwszy wynosi mniej niż 10 milionów, wynika z nowych rządowych szacunków. Z kolei liczba gospodarstw jednoosobowych w kraju jest rekordowo wysoka.
Wyniki nowego badania opublikowało we wtorek japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu. Jak wskazano, liczba gospodarstw domowych, w których mieszkają dzieci (poniżej 18. roku życia), wyniosła w 2022 roku 9,9 mln. To pierwszy od 1986 roku spadek poniżej 10 mln. Względem 2019 roku, gdy przeprowadzono poprzednią edycję tego badania, spadek wyniósł 3,4 punktu procentowego.
Japonia. Rekordowo dużo jednoosobowych gospodarstw domowych
W badaniu przeprowadzonym między czerwcem a lipcem zeszłego roku wzięło udział ponad 203 tys. gospodarstw domowych. Wynika z niego, że rodziny z dziećmi stanowią 18,3 proc. wszystkich gospodarstw domowych w kraju. Spośród nich 49,3 proc. ma jedno dziecko, 38 proc. dwoje, a 12,7 proc. troje lub więcej - oszacowano.
Rekordowo wysoki odsetek odnotowały zaś gospodarstwa jednoosobowe - stanowią one 32,9 proc. wszystkich gospodarstw w kraju. Drugim najpopularniejszym typem gospodarstwa domowego z odsetkiem 31,2 proc. są te, w których zamieszkują osoby w wieku senioralnym, powyżej 65. roku życia.
Jak podkreśla "Japan Times", dane przypominają o starzeniu się populacji i gwałtownie spadającym wskaźniku urodzeń. Portal zauważa, że z danych rządowych ujawnionych wcześniej w tym roku wynikało, że w 2022 roku liczba urodzonych dzieci po raz pierwszy od 1899 roku była niższa niż 800 tys. Premier Fumio Kishida stwierdził z tego powodu w styczniu, że jego kraj jest na skraju niezdolności do funkcjonowania jako społeczeństwo. Japonia liczy 125 mln mieszkańców. Około 28 proc. populacji ma powyżej 65 lat.
Źródło: Japan Times
Źródło zdjęcia głównego: kuponjabah / Shutterstock.com